W Anglii i Walii podniesiono minimalny wiek umożliwiający zawarcie małżeństwa do 18. roku życia

W Anglii i Walii weszło w życie nowe prawo podnoszące do 18 lat wiek uprawniający do zawarcia małżeństwa. W ramach poprzednich przepisów ślub można było wziąć, mając skończone 16 lub 17 lat, o ile tylko rodzice wyrazili zgodę.

Wprowadzenie przepisów zabraniających zawierania związków małżeńskich lub związków partnerskich dla osób, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia, w powszechnej opinii odbierane jest, jako zwycięstwo w obronie praw dzieci. Dzięki nim trudniej będzie zmuszać niepełnoletnie osoby do ożenku lub zamążpójścia, a nowe przepisy obejmują również ceremonie niewiążące prawnie.

- Advertisement -

Wcześniej wymuszone małżeństwo było przestępstwem tylko wtedy, gdy zastosowano jakąkolwiek formę przymusu, taki jak choćby groźba czy przemoc. Dzięki ustawie Marriage and Civil Partnership (Minimum Age) Act 2022 jakiekolwiek małżeństwo z udziałem dzieci (osób niepełnoletnich), zawarte w każdych okolicznościach, jest niezgodne z prawem obowiązującym w Anglii i Walii. Za złamanie tych regulacji  grozi do siedmiu lat pozbawienia wolności.

Jakie zmiany wprowadza Marriage and Civil Partnership (Minimum Age) Act 2022?

Wprowadzone zmiany nie będą miały zastosowania w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa, a więc w Szkocji i Irlandii Północnej. W tych krajach wystarczy mieć 16 lat, aby zawrzeć małżeństwo. W Irlandii Północnej zgoda rodziców nie jest wymagana w przypadku osób niepełnoletnich, jednak w Szkocji już tak. Warto w tym miejscu dodać, iż władze w Belfaście już wcześniej zapowiadały, że zdecydują się na ustawowe podniesienie wieku w tej kwestii, ale ze względu na obecną sytuację w kraju (czyli niefunkcjonujący rząd) nie jest to po prostu możliwe.

Obecna działaczka na rzecz ochrony ofiar przymusowych małżeństw Payzee Mahmod sama została zmuszona do ślubu, a jej siostra Banaz została zamordowana w tak zwanym zabójstwie honorowym po opuszczeniu męża, którego była zmuszona poślubić w wieku 17 lat.

Nowe prawo będzie obowiązywać w Anglii i Walii, ale nie w Szkocji i Irlandii Północnej

Wejście w życie nowego prawa w Anglii i Walii było „prawdopodobnie jednym z najważniejszych dni w moim życiu”, jak komentowała, cytowana przez BBC News. „To dla mnie bardzo emocjonalny moment, ponieważ naprawdę znam bardzo dobrze szkody wynikające ze zmuszania dzieci do małżeństwa” – mówiła.

„Osobiście sama przez to przeszłam, widziałam, jak przechodziła przez to moja siostra i widziałam niszczycielski wpływ, jaki może to mieć na tak wiele kobiet i dziewcząt. Kiedy próbują opuścić małżeństwo, do którego zostały przymuszone jako dzieci, a ostateczną karą jest śmierć. Tak właśnie stało się w przypadku mojej siostry”. Payzee powiedziała, że zmiany w brytyjskim prawie oznaczają, że „na dziecku nie ciąży już obowiązek wypowiadania się przeciwko swoim własnym rodzicom lub społeczności, w której żyją”.

„Ci, którzy manipulują dziećmi, aby zawierały małżeństwa, teraz słusznie staną w obliczu pełnej mocy prawa”

Jak podaje serwis informacyjny BBC, w 2021 roku rządowa jednostka ds. przymusowych małżeństw udzieliła wsparcia w 118 sprawach dotyczących ofiar poniżej 18. roku życia. Jednak aktywiści uważają, że oficjalne dane nie odzwierciedlają prawdziwej skali tego problemu, ponieważ inne ofiary zwyczajnie nie zwróciły się o pomoc w tej kwestii.

Za zmianami w prawie w Anglii i Walii głosowały wszystkie partie obecne w parlamencie, a autorską projekty ustawy jest Pauline Latham z Partii Konserwatywnej. „[….] dzięki temu ustawodawstwu ochronimy miliony chłopców i dziewcząt w nadchodzących latach przed tą plagą” – komentowała. „Ta ustawa lepiej chroni młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, zwalczając przymusowe małżeństwa w naszym społeczeństwie. Ci, którzy manipulują dziećmi, aby zawierały małżeństwa z nieletnimi, teraz słusznie staną w obliczu pełnej mocy prawa” – komentował minister sprawiedliwości i wicepremier Dominic Raab.

Nowe prawo lepiej chroni dzieci i młodzież w Anglii

Dodajmy również, że w Wielkiej Brytanii dopuszcza się małżeństwa wyznaniowe które, choć nie były w żaden sposób formalnie rejestrowane, to w lokalnych społecznościach były w pełni uznawane. W ten sposób każdego roku setki brytyjskich dziewcząt są „wydawane za mąż”, ponieważ prawo brytyjskie nie chroniło ich odpowiednio. Niekiedy rodziny wydawały w ten sposób dziewczęta w wieku zaledwie 10 lat.

Trudno ustalić precyzyjnie, ile takich małżeństw zostaje zawartych w skali roku. Jak podaje „The Independent”, organizacje charytatywne stwierdziły, że małżeństwa dzieci są często uważane za problem dla krajów rozwijających się, ale występują w całej Wielkiej Brytanii, tylko są po prostu „ukryte na widoku”.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Lancashire Police potwierdza: Ciało wyłowione z rzeki Wyre należy do Nicoli Bulley. Rodzina wydała oświadczenie

Najlepiej płatne zawody w Wielkiej Brytanii w 2023 roku i jak je zdobyć

„Wielki przełom” w 4-dniowym tygodniu pracy. Większość brytyjskich firm wie już, co dalej zrobi

 

Teksty tygodnia

Jazda na gapę w Holandii. Mandaty wzrosną o 40 procent

Thierry Aartsen poinformował kilka dni temu, że grzywny za jazdę bez biletu w holenderskiej komunikacji publicznej zostaną podniesione. Będzie to pierwsza taka podwyżka od prawie dziesięciu lat.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Przeczytaj także