W Wielkiej Brytanii opłaca się nawet… bankructwo?

O tym, że brytyjski system jest bardziej przyjazny przedsiębiorcom niż polski, nikogo przekonywać nie trzeba – rejestrowanie działalności na Wyspach stało w ostatnich latach wyraźnym trendem. Jednak o tym, że w UK nawet bankrutować opłaca się bardziej niż w kraju, wiedziało do tej pory niewielu przedsiębiorców, a osoby prywatne prawdopodobnie w ogóle nie brały takiej możliwości pod uwagę.

W Polsce, wbrew pozorom, bankrutem zostać niełatwo. Aby ogłosić upadłość konsumencką należny spełniać szereg warunków, a następnie przebrnąć przez żmudny proces, którego pozytywne rozstrzygnięcie wcale nie jest gwarantowane.

- Advertisement -

„Ogłoszenie upadłości w Polsce to proces długotrwały i obwarowany szeregiem nieprzychylnych przepisów” – przekonuje Bolko Fuchs, specjalista ds. finansów z firmy Admiral Tax. „ Po odrzuceniu wniosku o upadłości nie można złożyć go przez kolejne 10 lat. Ponadto, wniosek może zostać odrzucony ze względu na przyczyny powstania zobowiązań, co jest absurdalne, bo to w gestii sądu leży ocena czy niewypłacalność powstała w sposób losowy lub niezależny od dłużnika” – tłumaczy Fuchs.

Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej obywatele Unii Europejskiej mogą jednak przeprowadzić w dowolnym państwie członkowskim, którego system prawny taką możliwość przewiduje. Dlatego też wielu Polaków wyjeżdża w tym celu do Anglii lub Walii. W odróżnieniu od przepisów panujących w kraju, tam upadłość konsumencką może ogłosić również rolnik lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

„Anglia oferuje szybkie i pewne rozwiązania w tej kwestii. Należy jednak pamiętać, że aby móc z angielskiego prawa skorzystać, trzeba przenieść centrum interesów życiowych i zawodowych do UK” – wyjaśnia Fuchs. W praktyce oznacza to, że upadłość mogą ogłosić te osoby, które na Wyspach mieszkają i legalnie pracują co najmniej od pół roku, a ich zadłużenie przekracza kwotę 15 tysięcy funtów.

Czas rozstrzygnięcia procesu upadłościowego to maksymalnie 24 miesiące, a jego koszt wynosi 755 funtów. Osoba, która otrzyma pozytywną decyzję zostaje wpisana do Individual Insolvency Register, co wiąże się z różnymi ograniczeniami, na przykład w kwestii zaciągania kolejnych pożyczek.

„W Polsce liczba wniosków o bankructwo złożonych od 2009 do 2015 wyniosła 2000 z czego pozytywnie rozpatrzono 100, czyli jedynie pięć procent” – informuje Fuchs i dodaje: „Informacji na temat skali tego zjawiska na Wyspach nie posiadamy. Można jednak przypuszczać, że jest ona znaczna. Sądząc chociażby po liczbie działalności, jakie Polacy z pomocą naszej firmy rejestrują w UK, widać wyraźnie, że nauczyli się oni doceniać przychylne rozwiązania prawne panujące w Wielkiej Brytanii” – przekonuje Fuchs.

Teksty tygodnia

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie