Warszawa przedmurzem Schengen. Powstanie nowy organ ochrony granic

Warszawa przedmurzem Schengen. W stolicy powstanie, w miejsce Frontexu, nowa organizacja odpowiedzialna za ochronę granic. Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie miała jednak większe kompetencje.

W Warszawie od 10 lat mieści się siedziba Frontexu –  Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Instytucja zajmuje się przede wszystkim koordynowaniem współpracy operacyjnej między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi oraz opracowywaniem wspólnego zintegrowanego modelu analizy ryzyka i przygotowywaniem ogólnych i szczegółowych ocen ryzyka.

- Advertisement -

Jeśli UK wyjdzie z Unii, to Hiszpania przejmie Gibraltar 

W związku z eskalacją kryzysu migracyjnego i zagrożeniem kryzysem humanitarnym została podjęta decyzja o przekształceniu Frontexu w organ, który będzie miał większe kompetencje i znacznie większy budżet. Frontex zastąpi  Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej. Instytucja będzie się zajmować, między innymi, skutecznym odsyłaniem tych imigrantom, którym azyl nie przysługuje.

Politycy spodziewają się, że nowa organizacja zacznie działać już wczesną jesienią. Co więcej zdaniem wielu rozbudowanie instytucji jest konieczne ze względu na zmianę charakteru migracji. Początkowo większość imigrantów stanowili uchodźcy z Iraku, Afganistanu i Syrii. Obecnie szacuje się, że nawet 60 proc. ludzi chcących dostać się do Europy to imigranci ekonomiczni.

Unia uderzy w suwerenność UK. Wspólnota chce kontrolować wybrzeże Wyspy

– Od początku roku do Grecji dotarło już 100 tys. uchodźców, kilkadziesiąt razy więcej niż o tej samej porze zeszłego roku. A wraz z poprawą pogody ta liczba będzie się jeszcze zwiększać – mówiła Ewa Moncure, rzeczniczka Frontexu.

 Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie niezwykle rozbudowaną strukturą. W ciągu najbliższych trzech lat liczba zatrudnionych w instytucji wzrośnie trzykrotnie – do tysiąca osób, a budżet organizacji będzie opiewał na kwotę 400 mln euro rocznie.

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie