Wpływy z “podatku od tamponów” miały pomagać kobietom. Tymczasem trafiają na konto kontrowersyjnych organizacji

Dyskusje podatkiem, którym obłożone są kobiece artykuły higieniczne trwają od lat. Po tym, jak nie udało się go znieść, pojawiły się propozycje, aby część zysków z niego przeznaczać na wsparcie dla organizacji charytatywnych. Tak też się stało, ale profil instytucji, do których trafia wsparcie, budzi kontrowersje. 

5-procentowy VAT “podatek od tamponów”, oraz innych kobiecyh artykułów higienicznych, trafia między innymi do organizacji, która działa na rzecz zniesienia prawa do aborcji. Kwota, która trafia na konto organizacji “Life” z tego tytułu nie jest mała – to około 250 tysięcy funtów z puli ponad 10 milionów, którą budżet państwa dysponuje każdego roku. 

- Advertisement -

85 proc. młodych kobiet było molestowanych seksualnie w miejscu publicznym

“Jesteśmy zaskoczeni, że to właśnie Life otrzymuje tego typu państwowe wsparcie” – stwierdził rzecznik koalicji na rzecz walki z przemocą wobec kobiet – End Violence Against Women. “Zgodnie z ustaleniami, podatek miał zostać spożytkowany na dofinansowanie inicjatyw na rzecz wyrównywania szans oraz wspierania kobiet w potrzebie. Trudno sobie wyobrazić, jak tego typu organizacje mają  wpisywać się w ten nurt. Cała działalność wspomnianej fundacji opiera się bowiem na założeniu, że aborcja jest niedopuszczalna” – argumentował rzecznik. 

Obecnie, na liście beneficjentów “podatku od tamponów” znajduje się 70 organizacji. Wśród nich są, między innymi, centra pomocowe dla ofiar przemocy domowej i gwałtów. Life, zgodnie z podanym uzasadnieniem, ma świadczyć “opiekę, praktyczną pomoc oraz wsparcie emocjonalne dla młodych bezdomnych kobiet w ciąży”. W całej sprawie najbardziej zaskakujący jest nie tyle fakt, że organizacja o profilu antyaborcyjnym wsparcie otrzymała, co to, że jest to jedna z najwyższych kwot wydzielonych z podatkowej puli. 

Temat numeru: Piękna Polka pomaga ofiarom przemocy na Wyspach

“Life” definiuje się jako organizacja “wspierająca życie i promująca edukację na rzecz alternatyw dla aborcji”. “Sprawa zakrawa na ironię” – komentowała kwestię przyznania dotacji Paula Sherrif – parlamentarzystka z ramienia Partii Pracy. “Nie dość, że jako kobiety, musimy płacić podatek od produktów, których używanie uzasadnia nasza potrzeba biologiczna, to jeszcze część dochodów z niego trafia w ręce organizacji roszczącej sobie prawo do decydowania o naszych życiowych wyborach. Tymczasem tysiące kobiet w naszym kraju nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych produktów higienicznych” – komentowała Sherrif.

1000 funtów podatku za każdego pracownika z UE! Po Brexicie nie będzie pracy dla Polaków?

Teksty tygodnia

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Uważaj na to oszustwo booking.com. Możesz stracić tysiące funtów

Sezon letni w pełni, a wiele osób planuje wakacyjne wyjazdy. Niestety, oszuści nie próżnują i próbują to wykorzystać, narażając nas na duże straty finansowe. Na czym polega nowe oszustwo związane z booking.com i na co powinniśmy szczególnie uważać?

Przeczytaj także