piątek, 20 września, 2024

Z jakich powodów Polacy na emigracji w UK wracają do Polski?

Dlaczego Polacy decydują się na wyjazd z Wielkiej Brytanii i powrót do swojej ojczyzny? Ile osób, ile przypadków, tyle historii i powodów. Przyjrzyjmy się jednak tej kwestii bliżej i sprawdźmy, czy nie da się jej w jakiś sposób uogólnić odpowiedzi w tej kwestii.

Niedługo po Brexicie mieliśmy do czynienia z prawdziwym eksodusem Polaków z UK. Powrotów do kraju emigrantów znad Wisły, którzy do tej pory żyli i pracowali na Wyspach w takiej skali, nie widzieliśmy od wielu, wielu lat. Dość powiedzieć, iż w pewnym momencie liczba pracujących w UK imigrantów z UE spadła do najniższego poziomu od 2015 roku!

Jak sytuacja wygląda obecnie? Wydaje się, że masowa fala powrotów z UK do Polski (póki co!) ustała. Ci, którzy mieli po Brexicie wyjechać, już wyjechali z UK, ale są jeszcze osoby, które zdecydowały się na powrót z innych przyczyn. Jakich? Oddajmy głos im samym. Na facebookowej grupie „Wielkie i małe powroty z UK i innych zakątków do PL:)” nasi rodacy przedstawiają powody, dla których opuścili UK i wrócili do PL.

Powrót z emigracji w UK

Z wypowiedzi naszych rodaków w mediach społecznościowych zasadniczo kształtują się dwa powody powrotu do PL. Po pierwsze, doskwiera im „imigrancki los”. „Tam nigdy nie będziesz u siebie i to chyba każdy odczuwa” – jak określa to Łukasz. „Tam zawsze będziesz obcokrajowcem” – dodaje Paweł. Dla wielu Polaków wyjazd do UK z założenia był wyjazdem na określony czas. Choćby, żeby się dorobić i wrócić, aby ułożyć sobie życie w Polsce. „Anglia nigdy nie była dla mnie miejscem na stałe zamieszkanie” – uzupełnia Magdalena.

Drugim powodem jest rodzina w pierwszym rzędzie, a w drugim przyjaciele. „Ja mam w Polsce rodzinę i przyjaciół, a to jest w życiu najważniejsze” – pisze Martyna. Kamila również dodaje, że „my wróciliśmy ze względu na własne mieszkanie i rodzinę blisko”. Trudno w zasadzie tu coś dodać. Po prostu, na pewnym etapie życie dochodzi do zmiany priorytetów i właśnie rodzina staje się najważniejsza.

Dlaczego Polacy wracają do Polski?

Rzecz jasna, to nie wszystkie powody do powrotu, pojedyncze osoby wskazywały na również inne kwestie. „Wróciłam miesiąc temu ze względu na ciągłe choroby syna i totalny brak opieki w Irlandii” – to komentarz Patrycji. Z kolei dla Pauliny powrót do Polski był podyktowany dalszym rozwijaniem swojej kariery. Do kraju wróciła „za poważniejszą pracą i lepszymi zarobkami”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?