Zatonął polski jacht. Na pokładzie było 12 osób

W Zatoce Pomorskiej zatonął szkuner z polską załogą. Spośród dwunastu osób, które znajdowały się na pokładzie, jedenaście udało się uratować. W akcji ratowniczej pomógł niemiecki kuter.

23-metrowy szkuner „Down North” poszedł na dno wczoraj w późnych godzinach wieczornych. Jedenastu rozbitków, którzy czekali na ratunek na tratwie, odnalazła na morzu załoga niemieckiego kutra „Palucca”. Jedna osoba nie przeżyła.

- Advertisement -

„Podjęci z tratwy rozbitkowie schodzili ze statku ratowniczego o własnych siłach i sprawiali wrażenie, że są w niezłym stanie” – powiedział pilot portowy ze Świnoujścia Krzysztof Lewiński. „W porcie na szkuner czekały trzy karetki pogotowia” – dodał.

Obecnie pogoda na morzu jest dobra, ale wcześniej nad Bałtykiem przetaczały się burze, które mogły spowodować szkwał.

Przyczyny zatonięcia statku i śmierci jednego z członków załogi nie zostały jeszcze ustalone.

Szkuner „Down North” płynął na wyprawę badawczą za koło podbiegunowe. Ekipa chciała uczcić 35. rocznicę zakończenia prac modernizacyjnych w polskiej stacji badawczej Hornsund. Statek miał pokonać trasę ponad 8 tys. mil morskich (blisko 16 tys. kilometrów) i wrócić do Polski 10 października.

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Przeczytaj także