14 marca obchodzimy Commonwealth Day – czy Brytyjczycy świętują Dzień Wspólnoty?

Dziś, 14 marca 2022 roku w Wielkiej Brytanii obchodzimy Commonwealth Day. Jest to coroczne święto krajów należących do Wspólnoty Narodów, czyli właśnie do Commonwealth lub Commonwealth of Nations. Czym ono w zasadzie jest? W jaki sposób się go "świętuje" w UK i innych krajach? Co warto o nim widzieć?

Commonwealth Day, znane wcześniej jako Empire Day, obchodzone jest od 1977 roku, zwykle w drugi poniedziałek marca. Zasadniczo nie ma jednego, uniwersalnego sposobu obchodzenia tego święta w krajach, które są członkami Wspólnoty Narodów. Wiele państw podczas obchodów Dnia Wspólnoty odwołuje się do swoich własnych tradycji. Warto również wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to jakaś wyjątkowo celebrowana okazja, szczególnie w innych krajach, niż UK. Dzień ten nie jest świętem państwowym w większości krajów i ludzie zwykle nie mają o nim nawet pojęcia!

- Advertisement -

Co ciekawe, Commonwealth Day jest świętem państwowym na Gibraltarze, ale jest obchodzone w innym dniu, więc to w zasadzie "inne" Commonwealth Day. 

Jak obchodzony jest Commonwealth Day?

Początki Dnia Imperium (Empire Day) sięgają aż 1897 roku i w swoich założeniach miał to być dzień, który miałby „przypominać dzieciom, że stanowią część Imperium Brytyjskiego”. Niedługo potem, bo w 1898 roku, Kanadyjka Clementina Trenholme wprowadziła Empire Day do szkół w Ontario. Świętowano go w ostatni dzień nauki w placówkach edukacyjnych, dzień przed urodzinami królowej Wiktorii (24 maja).

W jaki sposób Commonwealth Day obchodzi się w Wielkiej Brytanii obecnie? Przed budynkami użyteczności publicznej wywieszane są brytyjskie flagi (Union Jack), a przed budynkiem Parlamentu Szkockiego powiewa flagą Wspólnoty Narodów. Królowa i inni członkowie rodziny królewskiej biorą udział w specjalnym nabożeństwie międzywyznaniowym w Opactwie Westminsterskim, po którym odbywa się przyjęcie zorganizowane przez Sekretarza Generalnego Wspólnoty Narodów (obecnie jest nią Patricia Scotland). 

Skąd wzięła się ta tradycja?

Następnie, przed przy Commonwealth Memorial Gates w Londynie przez Sekretarza Generalnego Wspólnoty składany jest wieniec, który ma upamiętnić poświęcenie żołnierzy Wspólnoty. Tegorocznym tematem Commonwealth Day jest motto "Delivering a Common Future". 

W 2022 roku Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w mszy Opactwie Westminsterskim. "Po omówieniu ustaleń z domem królewskim królowa poprosiła księcia Walii o reprezentowanie Jej Królewskiej Mości w służbie Wspólnoty Narodów w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek" – czytamy w oficjalnym komentarzu rzecznika Pałacu Buckingham.

 

Teksty tygodnia

Pracownicy czekają na wyższe zarobki. Wielu jest gotowych zmienić pracę za symboliczną podwyżkę

Aż 60 proc. pracowników w Irlandii spodziewa się, że...

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

Łączenie rodzin zawieszone dla niektórych imigrantów

Rząd Niemiec postanowił tymczasowo zawiesić łączenie rodzin dla niektórych imigrantów. Zagłosowała za tym zdecydowana większość posłów.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Przeczytaj także