4 zmiany dla kierowców dotyczące parkowania – koniec z sztuczkami operatorów parkingów

Parkowanie, szczególnie w Londynie jest koszmarem dla niejednego kierowcy. Brak miejsc, wysokie opłaty, kary i niejasne zasady obowiązujące na parkingach, to tylko niektóre z utrudnień.

Od 1 października 2024 wchodzi w życie tzw. The Private Parking Sector Single Code of Practice, czyli w wolnym tłumaczeniu Jednolity Kodeks Praktyk Sektora Parkingów Prywatnych. Ma on wprowadzić znaczące zmiany, aby zasady parkowania uczynić bardziej przejrzystymi i sprawiedliwymi dla kierowców. Operatorzy prywatnych parkingów, będą musieli zaprzestać używania dotychczasowych sztuczek, które narażały kierowców na wysokie opłaty lub mandaty. 

Czym jest The Private Parking Sector Single Code of Practice?

Nowy kodeks został opracowany przez British Parking Association (BPA) i International Parking Community (IPC). Ustala on jednolite zasady, których muszą przestrzegać wszyscy prywatni operatorzy parkingów. Ma on na celu ochronę kierowców i wprowadzenie jasnych zasad dla wszystkich. Wyeliminuje on różne triki stosowane przez operatorów aby zmylić kierowców, narazić ich na wyższe opłaty lub celowo wprowadzić w błąd. 

Jakie główne zasady wprowadzają przepisy?

Nowe przepisy będą miały zastosowanie na wszystkich prywatnych parkingach, co oznacza, że parkując w dowolnym miejscu, będziemy potraktowani tak samo.

Główne zasady dla kierowców:

  • Czytelniejsze oznakowanie: Kodeks wymaga spójnego, łatwego do zrozumienia oznakowania parkingu. Począwszy od oznakowania miejsc do parkowania, skończywszy na czytelnych zasadach działania parkingu. Kierowca ma być w pełni poinformowani o zasadach parkowania w tym o cenniku, bez wysiadania z pojazdu. Obejmuje to szczegółowe informacje na temat taryf, ograniczeń i kar, ograniczając nieporozumienia i spory.
  • 10 minutowy okres karencji: Obowiązywać będzie obowiązkowy 10-minutowy okres karencji, dający kierowcom dodatkowy czas na zaparkowanie lub odjechanie bez narażania się na mandaty. Ma to na celu uwzględnienie drobnych opóźnień, takich jak oczekiwanie na miejsce lub zapoznanie się z warunkami parkowania.
  • Uczciwy proces odwoływania kar: Wprowadzenie „karty odwołań” oferuje bardziej przejrzysty i ustrukturyzowany proces kwestionowania opłat parkingowych. Obejmuje to szczegółowe wytyczne dotyczące przypadków, w których mogą mieć zastosowanie okoliczności łagodzące, takie jak nagłe przypadki medyczne lub kwestie związane z niepełnosprawnością.
  • Łatwiejsze płatności: Kodeks ma również na celu usprawnienie procesów płatności, oferując bardziej przejrzyste opcje i integrując nowe technologie w celu ułatwienia transakcji, takich jak płatności zbliżeniowe i systemy automatyczne.
  • Utrzymuje limit opłaty parkingowej na poziomie 100 funtów, obniżony do 60 funtów, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 14 dni.

Jakie sztuczki stosują operatorzy parkingów, aby zmylić kierowców?

Niejasne oznakowania parkingów i niewidoczne zasady zwiększają ryzyko naliczenia wyższych opłat lub mandatów dla kierowców. Dotychczas prywatni operatorzy parkingów, byli praktycznie bezkarni. Jakie praktyki najczęściej stosowali?

Ukryte lub niewyraźne znaki i regulaminy

Jednym z najczęstszych sposobów, jakimi operatorzy parkingów próbują zmylić kierowców, jest umieszczanie znaków informujących o opłatach w miejscach, gdzie są one trudne do zauważenia. Tablice z cennikami lub z informacją, że parking jest płatny są małe, umieszczone wysoko lub w nieoczywistych lokalizacjach. Czcionki są niewyraźne, kolory wyblakłe. Wszystko to powoduje, że kierowcy mogą ich nie dostrzec i nie wiedzą, że muszą zapłacić za parkowanie​.

Niejasne informacje o opłatach

Operatorzy parkingów mogą również stosować niejasne lub skomplikowane zapisy dotyczące stawek. Na przykład, mogą istnieć różne taryfy w zależności od pory dnia, co często nie jest jasno oznaczone. Kierowcy mogą błędnie zakładać, że opłata obowiązuje jednolicie przez cały dzień​ i zapłacić błędną kwotę.

Brak możliwości zapłacenia na miejscu

Jest to chyba najgorszy rodzaj utrudnienia dla parkujących kierowców. Parking, na którym nie da się zapłacić gotówką ani kartą. Kierowca jest zmuszony do korzystania z aplikacji mobilnych lub stron internetowych. Aplikacja długo się pobiera, wymaga rejestracji, potwierdzenia poprzez kliknięcie linku, czasem przedpłaty i podania danych karty. Tymczasem czas postoju często już jest liczony. To może prowadzić do wyższych opłat, a jeśli nastąpi problem z aplikacją i kierowcy nie uda się opłacić parkingu w ogóle, otrzyma on mandat. 

Celowo za krótki okres darmowego parkowania

Wielu operatorów oferuje tzw. „okresy darmowe” – na przykład pierwsze 5 minut bez opłat. Jednak czasami ten okres jest tak krótki, że np. nie pozwala na znalezienie punktu opłat, co prowadzi do naliczenia wysokich kar za brak biletu. 

Zbyt wysokie kary za błahe przewinienia

Operatorzy często nakładają nadmiernie wysokie opłaty karne (nawet do £100 lub więcej), jeżeli kierowca nie spełni wymyślnych warunków parkowania o których nie jest informowany. Np. nie zapłaci w ciągu kilku minut od wjazdu. 

Nowe przepisy wprowadzane w październiku 2024, takie jak Single Code of Practice, mają na celu ograniczenie tych nieetycznych praktyk, wprowadzając bardziej przejrzyste zasady i skuteczniejszy system odwołań​.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zmiany w świadczeniach i stawkach minimalnych 2025. Co musisz wiedzieć?

Od 2025 roku zmienia się wiele w niemieckim systemie świadczeń socjalnych, pomocy oraz stawkach za pracę. Modyfikacjom ulegają i kwoty i przepisy. Jak się w tym odnaleźć? Podpowiadamy!

Kontrowersyjna kampania AfD przed wyborami

Już 23. lutego w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Partie chwytają się wszystkiego, aby przyciągnąć wyborców. Niemiecka prawica wysyła kontrowersyjne ulotki.

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Ryanair żąda ograniczeń dotyczących alkoholu na lotniskach

Ryanair żąda od władz europejskich wprowadzenia nowych ograniczeń dotyczących sprzedaży alkoholu na lotniskach.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.