piątek, 20 września, 2024

Polski artysta jest „wykorzystywany” przez AI częściej, niż Picasso i da Vinci

Kim jest twórca, którego prace były wykorzystywane przez algorytmy sztucznej inteligencji częściej, niż dzieła tak wielkich artystów jak Pablo Picasso i Leonardo da Vinci? Jak się okazuje, jest nim Polak!

Nazwisko znakomitego polskiego artysty cyfrowego zostało użyte w promptach wykorzystywanych w programach korzystających z algorytmów sztucznej inteligencji do generowania grafik ponad 400 000 razy, licząc od września 2022 roku. Jak wynika z wyliczeń serwisu Lexica ilość osób, która w ten sposób „inspiruje się” jego pracami, jest większa niż tych, którzy odwołują się do takich mistrzów, jak Pablo Picasso i Leonardo da Vinci. Rzecz jasna, naszego rodaka nikt nie pytał o zgodę na wykorzystanie jego prac w ramach działań różnych programów służących do generowania grafik. Gregowi Rutkowskiemu, bo o nim w tym artykule mowa, taka sytuacja zdecydowanie się nie podoba.

Artysta z Polski popularniejszy od Picassa i da Vinciego

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, za pomocą taki narzędzi jak Midjourney, Dall.E, NightCafe i Stable Diffusion możliwe jest generowanie grafiki najróżniejszego typu w zaledwie kilka sekund. Wystarczy jedynie wprowadzić krótką komendę (prompt) w stylu „żołnierze polscy walczący na froncie II wojny światowej w nocy w stylu Juliusza Kossaka” i… gotowe. Całą resztą za użytkownika załatwia algorytm, generując (nie tworząc!) grafikę odpowiadającą promptowi.

Na jakiej podstawie AI jest w stanie wygenerować daną grafikę, skąd program „umie” rysować? Sztuczna inteligencja nie nauczyła się tego sama, tylko poprzez analizę miliardów istniejących obrazów, które znajdują w internecie. Działają bez jakiegokolwiek pozwolenia i bez poszanowania dla praw autorskich, budząc kontrowersje z etycznego punktu widzenia. A tacy artyści, jak Rutkowski mają tego dość.

Polak ofiarą sztucznej inteligencji

„W pierwszym miesiącu, kiedy tylko to odkryłem, zdałem sobie sprawę, że wyraźnie wpłynie to na moją karierę” – komentował dla BBC artysta urodzony w Pieńsku, który tworzył ilustracje na potrzeby takich marek, jak „Dungeons and Dragons” czy „Magic: The Gathering”.

„Czułem się i nadal czuję się z tym naprawdę źle, źle. Właściwie jestem zszokowany i zaniepokojony, ponieważ to, co się teraz dzieje, wpłynie nie tylko na mnie, ale także na wielu innych artystów i na ich przyszłość. Ktoś może stworzyć coś w ciągu pięciu sekund, używając mojego imienia lub nazwiska dowolnego innego artysty jako promptu” – relacjonuje na łamach portalu Creative Blog.

Jak czeka nas przyszłość?

Stworzenie ilustracji na potrzeby „Dungeons & Dragons” lub kluczowej grafiki do gry, takiej jak „Horizon Forbidden West”, zajmuje Rutkowskiemu od 20 do 40 godzin. Sztuczna inteligencja może to zrobić w kilka sekund. „To przerażające” – mówi. „Przerażające jest to, że naprawdę z obawą patrzę w swoją przyszłość”.

Dla polskiego artysty cyfrowego najlepszym rozwiązaniem będzie regulacja chroniąca zarówno artystów, jak i kolekcjonerów. Coś musi się zmienić, zwłaszcza gdy Rutkowski mówi mi, że jego imię stało się „domyślnym promptem” w niektórych generatorach grafiki AI. „Więc ludzie mogą po prostu wpisać moje imię, a następnie kliknąć i uzyskać naprawdę fajne wyniki” – podsumowuje.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?