Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Metropolitan Police instaluje po raz pierwszy na stałe kamery z funkcją Live Facial Recognition w Londynie. Pomimo licznych sprzeciwów urządzenia te będą funkcjonować w dzielnicy Croydon. Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Kamery wyposażane w algorytmy LFR zostaną zainstalowane na stałe na stałe na dwóch drogach w samym centrum Croydon, jak podaje „The Times”. Na razie mają się tam pojawić w ramach projektu pilotażowego prowadzonego przez Metropolitan Police.

- Advertisement -

Kamery będą wykorzystywane do monitorowania twarz osób na ulicach. Później będą porównywały zebrane w ten sposób dane z wizerunkami przestępców i domniemanych przestępców.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy pojawią się w Croydon

Kamery zostaną zainstalowanie na latarniach lub na elewacjach budynków. Będą działać w trybie rzeczywistym. Oznacza to, że jeśli algorytm LFR wykryje osobę podejrzaną, lokalni funkcjonariusze otrzymają powiadomienie. Komisarz Mitch Carr z południowo-londyńskiej jednostki Met Police wystosował list w tej sprawie do liderów lokalnych społeczności w zeszłym miesiącu.

„Obecnie współpracuję z zespołem centralnym, aby zainstalować na stałe kamery LFR w centrum Croydon. Kamery będą włączane tylko wtedy, gdy funkcjonariusze będą rozmieszczeni na miejscu, gotowi do reagowania na alerty” – pisał, jak cytujemy za stołecznym serwisem informacyjnym „The Evening Standard”.

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm.
Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon (fot: Getty Images)

Czym jest i jak działa system Live Facial Recognition?

Metropolitan Police zaznacza, że technologię LFR już wykorzystywano w ostatnim czasie. Z kamer ze specjalnymi algorytmami korzystano podczas koronacji króla, do obserwacji ludzi w okolicach Pałacu Buckingham, Opactwa Westminsterskiego i Royal Mile. Robiono to „w celu zapewnienia bezpieczeństwa”. Ogółem, przedstawiciele londyńskiej policji utrzymują, że dzięki Live Facial Recognition dokonano ponad 500 aresztowań.

Wśród zatrzymanych osób miały znajdować się „niebezpieczne osoby” podejrzane o poważne przestępstwa. Met nie podaje jednak ilu, z tych aresztowanych, postawiono konkretne zarzuty. Ile stanęło przed sądem i zostało skazanych.

Dodajmy, iż w zeszłym miesiącu oprogramowanie do rozpoznawania twarzy zainstalowano w Cardiff w trakcie Pucharu Sześciu Narodów. Pomimo zeskanowania 162 680 twarzy, nie dokonano ani jednego aresztowania

Czy algorytmy LFR są w ogóle skuteczne?

Z drugiej strony eksperci zwracają uwagę, że algorytmy LFR są zwyczajnie nieskuteczne. Analizy naukowców z University of Essex wykazały, że system rozpoznawania twarzy stosowany przez Met Police jest wysoce wadliwy, jak wynika z badań profesora Petera Fussey`a i doktor Daragh Murry.

Jak wynika z analiz z lipca 2019 system oparty na technologii Live Facial Recognition zidentyfikował w trakcie fazy testowej zaledwie 20 proc. osób znajdujących się na policyjnej liście podejrzanych. Już wówczas Met Police odrzucało krytykę LFR. Ówczesny program pilotażowy został przez policję uznany za udany.

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm

Kolejną sprawą, która w tym kontekście należy poruszyć, są podstawowe prawa obywatelskie. Zdaniem aktywistów na rzecz prywatności z Big Brother Watch działania w Croydon oznaczają „niepokojącą eskalację stosowania LFR bez nadzoru ani podstaw prawnych”.

– Nadszedł czas, aby zatrzymać ten stały zjazd w stronę dystopijnego koszmaru. Trzeba wstrzymać wszelkie stosowanie technologii LFR w Wielkiej Brytanii. Aż do czasu wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń prawnych – komentuje Rebecca Vincent, tymczasowa dyrektorka Big Brother Watch.

W zeszłym roku w londyńskim Croydon odnotowano ponad 10 000 przestępstw z użyciem przemocy.
Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon (fot: Getty Images)

Jak na wprowadzenie kamer z systemem rozpoznawania twarzy reagują mieszkańcy?

Podsumowując, w zeszłym roku w londyńskim Croydon odnotowano ponad 10 000 przestępstw z użyciem przemocy. To niebezpieczne miejsce na mapie Londynu. W związku z tym niektórzy lokalni mieszkańcy popierają pomysł zainstalowania kamer z LFR.

– Codziennie modlę się, aby moje wnuki wróciły do ​​domu całe i zdrowe – komentuje 60-letnia Akosua Murphy, która w okolicy mieszka od 17 lat, jak cytujemy za serwisem „Metro”.

– Przestępczość wymknęła się spod kontroli. Widzieliśmy, co stało się z Elianne Adnam. Ona była po prostu niewinną dziewczyną. Pracowałam na stacji East Croydon i widziałam brutalne akty przemocy z udziałem młodych ludzi – dodaje.

Teksty tygodnia

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie