Nadmorskie walijskie miasto jest najcieplejszym miejscem w UK — dlaczego w Porthmadog bywa tak gorąco?

5 czerwca 2023 okazał się najgorętszym dniem roku na Wyspie. Po słonecznym weekendzie ciepła aura się utrzymała do poniedziałku i wielu miejsca w UK słupek rtęci przekroczył 24 stopnie Celsjusza.

Według oficjalnych informacji przekazanych przez Met Office w angielskim Bournemouth temperatura wyniosła 24,2 stopnia Celsjusza. W szkockim Glasgow było tylko minimalnie chłodniej (24,1 stopnia), a w Castlederg położonym w Irlandii Północnej ciut cieplej – 24,5. Natomiast rekord został pobity w walijskim Porthmadog, gdzie termometry pokazały aż 25,1 stopnia Celsjusza. Nie ma w tym żadnego przypadku, ponieważ to niewielkie miasto zlokalizowane w północno-zachodniej Walii, w hrabstwie Gwynedd, położone nad estuarium rzeki Afon Glaslyn, nieopodal Parku Narodowego Snowdonia, uchodzi za najcieplejsze miejsce na Wyspach. 

Ciepło, cieple, Porthmadog — najcieplejsze miasto w UK

Mimo że Porthmadog jest miastem nadmorskim, gdzie temperatury są zwykle niższe od tych, które notujemy w głębi lądu, to jego położenie geograficzne jest przyczyną utrzymywania się wyższych temperatur i wytworzenia własnego mikroklimatu. Wpływ na aurę w tym miejscu ma również Prąd Zatokowy, ciepły podpowierzchniowy prąd morski, który płynie wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki w kierunku Europy.

Przez ostatnie trzy tygodnie mieszkańcy Porthmadog mogli cieszyć się ze słonecznej pogody. W minioną niedzielę temperatura sięgnęła 25 stopni Celsjusza, bijąc roczny rekord przy okazji, który został ponownie pobity w poniedziałek. Dlaczego w Porthmadog bywa tak ciepło? — Kiedy wiatr wieje z północnego wschodu, Porthmadog ma naturalną osłonę przed ochłodzeniem — tłumaczy Mark Wilson, meteorolog Met Office. — Chociaż miasto znajduje się na wybrzeżu, to tak naprawdę morska bryza w niewielkim stopniu wpływa na spadek temperatury. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Porthmadog ma również ochronę przed północno-wschodnim wiatrem dzięki wyżynom i wzgórzom — dodaje. 

Skąd bierze się ten temperaturowy fenomen Porthmadog?

Meteorolog BBC Derek Brockway dodaje, że powietrze przepływające nad górami opada i ogrzewa się właśnie tutaj, pomagając podnosić temperaturę w Porthmadog.

Miasto Porthmadog powstało na początku XIX wieku jako port eksportujący łupki. Handel nimi, podobnie jak przemysł stoczniowy w Porthmadog zanikł w latach 80. XIX wieku. Obecnie istotną rolę w lokalnej gospodarce odgrywa turystyka. Populacja miasta została oszacowana na 4134 w 2019 roku.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych nie zgłaszają się po 400 funtów dopłaty do rachunków za energię

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

 

Teksty tygodnia

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Przeczytaj także