Ile trzeba czekać na wydanie brytyjskiego paszportu? Home Office ostrzega o wydłużonym czasie oczekiwania

Czas oczekiwania na wydanie brytyjskiego paszportu wydłużył się do nawet… 10 tygodni! Jak podaje Home Office, powodem takiego stanu rzeczy jest zwiększony popyt. Brytyjczycy masowo wyrabiają dokumenty potrzebne do podróżowania poza Wyspy, aby zdążyć przed zbliżającym się sezonem wakacyjnym.

Dla Polaków oczekujących na wydanie brytyjskiego paszportu lub sposobiących się do wyrobienia sobie takie dokumentu, który będzie potwierdzał ich obywatelstwo, nie mamy niestety zbyt dobrych wiadomości. Jak przytacza portal „Daily Telegraph”, brytyjski odpowiednik ministerstwa spraw wewnętrznych zalecił zachowanie 10-tygodniowego terminu składania wniosków o paszport, który został pierwotnie wprowadzony podczas pandemii, ze względu na „podwyższony” i „niestabilny” popyt na te właśnie dokumenty.

- Advertisement -

Home Office ostrzega przed dłuższym oczekiwaniem na wydanie paszportu

„Spodziewamy się zwiększonego popytu na paszporty przez cały rok, a popyt ten może być niestabilny. Z tego powodu zachęcamy wszystkich do składania wniosków w odpowiednim czasie, a nie czekanie do ostatniej chwili” – z takimi słowami do jednego z posłów miała zwrócić się szefowa Home Office Suella Braverman w tej sprawie, jak donoszą dziennikarze „Telegrapha".

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż rewelacje te zostały ujawnione w bardzo ciekawym momencie. Otóż sytuacja osób, które załatwiają sprawy paszportowe, jest fatalna. Za sprawą danych uzyskanych przez Liberalnych Demokratów ujawniono, iż liczba paszportów, które nie są już ważne i uległy przedawnieniu, pozostaje „najwyższa od ostatnich pięciu lat".

Jak długo trzeba czekać na ten brytyjski dokument?

„Są to nowe szczyty niekompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Brytyjscy podróżni, którzy pilnie potrzebują nowych paszportów, cierpią z powodu tych niekończących się opóźnień” – komentowała Wera Hobhouse, posłanka z ramienia Liberalnych Demokratów z Bath.

„Ludzie mają dość tego niekończącego się chaosu związanego z podróżami. Home Office musi przyspieszyć i podjąć zdecydowane działania w tej kwestii, zanim więcej osób zostanie zawiedzionych i straci zaufanie do tego departamentu” – dodawała polityczka, cytowana przez „The Daily Telegraph".

Przypominamy również o wzroście opłaty za wyrobienie paszportu

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż od 1 lutego 2023 roku opłata za wyrobienia paszportu Zjednoczonego Królestwa poszła w górę. Podwyżka dotknie wszystkich, zarówno tych, którzy ubiegają się o nowy dokument, jak i osoby odnawiające paszport, którzy stracił swoją ważność. Więcej zapłacimy za dokument dla dorosłych i dla dzieci. O ile więcej? Oto nowy cennik, który został opublikowany na łamach oficjalnych stron rządowych:

Opłata za standardowy wniosek online złożony w Wielkiej Brytanii wzrośnie z 75,50 GBP do 82,50 GBP dla dorosłych i 49 GBP do 53,50 GBP dla dzieci.

Opłata za wniosek złożony za pośrednictwem poczty wzrośnie z 85 GBP do 93 GBP dla dorosłych i 58,50 GBP do 64 GBP dla dzieci.

To niby tylko kilka funtów podwyżki, ale w obecnych czasach, dla wielu osób to może być znaczny wydatek. Zaznaczono również, iż opłaty za usługi priorytetowe zostały ujednolicane w taki sposób, tak aby wszyscy interesanci płacili tyle samo.

O ile więcej zapłacimy za aplikację?

Brytyjskie władze bardzo wyraźnie zaznaczyły w swoim oficjalnym komunikacie, iż mamy do czynienia z pierwszą podwyżką w tym zakresie od pięciu lat. W jaki sposób władze uzasadniają wprowadzenie podwyżki? „Nowe opłaty pomogą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych przejść do systemu, w którym koszty jego funkcjonowania są pokrywane przez tych, którzy z niego realnie korzystają. W ten sposób zmniejszona zostanie zależność od finansowania z ogólnych podatków. Rząd nie czerpie żadnych zysków z kosztów wniosków paszportowych” – czytamy na stronach rządowych.

Dodano również, iż podwyższone opłaty przyczynią się również do finansowania procesu rozpatrywania wniosków paszportowych, pomocy konsularnej za granicą, w tym w sytuacjach, gdy obywatel brytyjski przebywający poza UK zgubi lub w inny sposób straci paszport. Podwyżka ta pomoże również rządowi w dalszym ulepszaniu swoich usług. Wszelkie zmiany w zakresie opłat wnoszonych przy składaniu wniosków o uzyskanie paszportu zostały wprowadzone zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zarządzania publicznymi pieniędzmi.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Netflix nie będzie jednak pobierał dodatkowych opłat i weryfikował użytkowników. Gigant nie chce już walczyć ze współdzieleniem kont?

Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?

Brytyjka wyszła na spacer z psem i… ślad po niej zaginął. Czy koszmar rodziny z Lancashire może jeszcze zakończyć się happy endem?

Teksty tygodnia

Elektryczna rewolucja w polskiej motoryzacji: Jak firmy z branży adaptują się do nowych realiów?

Polska motoryzacja przyspiesza w kierunku elektrycznej przyszłości. Jak firmy i kierowcy radzą sobie z nowymi realiami rynku? Sprawdź!

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

BBC NEWS po polsku. Serwis rusza już w czerwcu

BBC uruchamia serwis informacyjny dla polskojęzycznych odbiorców Już 24 czerwca BBC rusza z nową stroną BBC News Polska, która ma stać się wiarygodnym źródłem informacji dla Polaków na całym świecie.

Rejestracja na II turę wyborów tylko do 27 maja!

Jeśli nie brałeś udziału w I turze wyborów, możesz nadal zagłosować w II. Jednak nie ma wiele czasu - rejestracja na II turę wyborów tylko do jutra!

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Przeczytaj także