Brytyjskie władze rozważają szersze stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu

Brytyjskie władze rozważają podawanie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi osobom mieszkającym w Anglii. Według NHS nawet do 15 milionów ludzi powinno zażywać codziennie statyny, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Na Wyspie trwa debata na temat bardziej rozległego zastosowania leków obniżających poziom cholesterolu, a dyskusje dotyczą między innymi tego, jak szeroko należy stosować leczenie długoterminowe i na jakie ryzyko w związku z nim można sobie pozwolić.  National Institute for Health and Care Excellence (NICE), ciało doradcze NHS, w raporcie związanym z tą kwestią zwraca uwagę na bardzo niską cenę leków zwierających statyny i ich możliwe korzyści zdrowotne, przy zwróceniu uwagi na ewentualne skutki uboczne. 

Jak podaje serwis informacyjny BBC choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności w Wielkiej Brytanii. Zabijają około 160 000 osób rocznie, a wysoki poziom cholesterolu jest istotnym czynnikiem ryzyka w tej kwestii. W Anglii wysoki poziom cholesterolu prowadzi do ponad 7% wszystkich zgonów i dotyka do 60% dorosłych, jak podaje NICE.

Czy w Anglii mieścić się miała miejsce walka z cholesterole na większą skalę?

Cholesterol jest substancją tłuszczową występującą we krwi. Wysoki poziom „złego” cholesterolu może zwężać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów. Miliony ludzi w Wielkiej Brytanii już przyjmują statyny, jeden z najczęściej przepisywanych leków mających temu zapobiegać. Biorąc pod uwagę bardzo niską cenę tego leku i możliwe korzyści zdrowotne rozważa się stosowanie go ma szerszą skalę.

Eksperci z NICE przestrzegają, iż potencjalni pacjenci, którzy mieliby zacząć zażywać statyny, powinni zostać dokładnie zbadani, a sam lek nie jest substytutem zdrowej diety i ćwiczeń.

Czym są statyny i jakie jest ich działanie?

W chwili obecnej miliony ludzi w Wielkiej Brytanii już przyjmują statyny, ponieważ jest to jeden z najczęściej przepisywanych leków. Według obecnych zaleceń ten lek przepisuje się każdemu, kto ma choćby 10% szansę na wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca lub udar, w ciągu najbliższych 10 lat. Decyzje w tym zakresie jest podejmowan w oparciu o takie czynniki, jak wiek, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Według NICE włączenie leczenia statynami w przypadku dorosłych z dwukrotnie mniejszym prawdopodobieństwem może uratować 2% z nich przed zawałem serca lub udarem w tym okresie.

Najbardziej niepokojącym działaniem niepożądanym jest rzadka choroba zwana miopatią, w której dochodzi do uszkodzenia mięśni. Według NICE większość osób zażywających statyny nie odczuwa bólów mięśni.

Jakie mogą mieć skutki uboczne i działania niepożądane?

„Naszym zdaniem dowody są jasne, że dla osób z ryzykiem wynoszącym 10% lub mniej w ciągu 10 lat statyny są odpowiednim wyborem” – komentował te sprawę Paul Chrisp, rzecznik NICE, cytowany przez serwis informacyjny BBC. Z kolei dyrektor medyczny British Heart Foundation, prof. Sir Nilesh Samani, powiedział, że przyjmowanie tego typu długoterminowych leków jest kwestią wyłącznie osobistego wyboru.

„Decyzja powinna opierać się na rozmowie z lekarzem rodzinnym i powinna być połączona z innymi środkami wspomagającymi zdrowie i kondycję fizyczną, takimi jak dieta i regularne ćwiczenia, aby uzyskać jak największe korzyści” – dodał.

Co mogą zmienić wytyczne NHS w tym zakresie?

Jeśli projekt wytycznych proponowanych przez NICE zostanie zatwierdzony na terenie Anglii, to Walia może zastosować się do tej samej rady. „Choroby sercowo-naczyniowe są największym zabójcą w Wielkiej Brytanii. Rady zdrowia powinny postępować zgodnie z wytycznymi NICE dotyczącymi przepisywania statyn, aby pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu”.- komentował rzeczni regionalnych władz walijskich.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Mniej, niż 70% osób zdało test „Life in the UK” w 2022 roku – dlaczego ten test jest taki trudny?

Awaryjne lądowanie na londyńskim lotnisku. Pilotów widziano w maskach tlenowych

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jest decyzja Ofwat – o ile wzrosną rachunki za wodę w Anglii i Walii od 2025?

W ciągu pięciu lat rachunki wzrosną średnio o 157 GBP, a rocznie - o 31 GBP. W 2030 roku średnio mają znaleźć się na poziomie 597 GBP. Generalnie, wzrost sięgnie 36% i będzie miał miejsce od kwietnia 2025.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Karol III ma odwiedzić Polskę w przyszłym roku w ramach wyjątkowych uroczystości

Według brytyjskich mediów król Karol III ma w styczniu 2025 roku przyjechać do Polski. Brytyjski monarcha odwiedzi naszą ojczyznę w związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia w UK?

Czy polscy imigranci mieszkający na Wyspach „przejmują” lokalne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem?

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.