Brytyjskie władze rozważają podawanie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi osobom mieszkającym w Anglii. Według NHS nawet do 15 milionów ludzi powinno zażywać codziennie statyny, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Na Wyspie trwa debata na temat bardziej rozległego zastosowania leków obniżających poziom cholesterolu, a dyskusje dotyczą między innymi tego, jak szeroko należy stosować leczenie długoterminowe i na jakie ryzyko w związku z nim można sobie pozwolić. National Institute for Health and Care Excellence (NICE), ciało doradcze NHS, w raporcie związanym z tą kwestią zwraca uwagę na bardzo niską cenę leków zwierających statyny i ich możliwe korzyści zdrowotne, przy zwróceniu uwagi na ewentualne skutki uboczne.
Jak podaje serwis informacyjny BBC choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności w Wielkiej Brytanii. Zabijają około 160 000 osób rocznie, a wysoki poziom cholesterolu jest istotnym czynnikiem ryzyka w tej kwestii. W Anglii wysoki poziom cholesterolu prowadzi do ponad 7% wszystkich zgonów i dotyka do 60% dorosłych, jak podaje NICE.
Czy w Anglii mieścić się miała miejsce walka z cholesterole na większą skalę?
Cholesterol jest substancją tłuszczową występującą we krwi. Wysoki poziom „złego” cholesterolu może zwężać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów. Miliony ludzi w Wielkiej Brytanii już przyjmują statyny, jeden z najczęściej przepisywanych leków mających temu zapobiegać. Biorąc pod uwagę bardzo niską cenę tego leku i możliwe korzyści zdrowotne rozważa się stosowanie go ma szerszą skalę.
Eksperci z NICE przestrzegają, iż potencjalni pacjenci, którzy mieliby zacząć zażywać statyny, powinni zostać dokładnie zbadani, a sam lek nie jest substytutem zdrowej diety i ćwiczeń.
Czym są statyny i jakie jest ich działanie?
W chwili obecnej miliony ludzi w Wielkiej Brytanii już przyjmują statyny, ponieważ jest to jeden z najczęściej przepisywanych leków. Według obecnych zaleceń ten lek przepisuje się każdemu, kto ma choćby 10% szansę na wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca lub udar, w ciągu najbliższych 10 lat. Decyzje w tym zakresie jest podejmowan w oparciu o takie czynniki, jak wiek, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Według NICE włączenie leczenia statynami w przypadku dorosłych z dwukrotnie mniejszym prawdopodobieństwem może uratować 2% z nich przed zawałem serca lub udarem w tym okresie.
Najbardziej niepokojącym działaniem niepożądanym jest rzadka choroba zwana miopatią, w której dochodzi do uszkodzenia mięśni. Według NICE większość osób zażywających statyny nie odczuwa bólów mięśni.
Jakie mogą mieć skutki uboczne i działania niepożądane?
„Naszym zdaniem dowody są jasne, że dla osób z ryzykiem wynoszącym 10% lub mniej w ciągu 10 lat statyny są odpowiednim wyborem” – komentował te sprawę Paul Chrisp, rzecznik NICE, cytowany przez serwis informacyjny BBC. Z kolei dyrektor medyczny British Heart Foundation, prof. Sir Nilesh Samani, powiedział, że przyjmowanie tego typu długoterminowych leków jest kwestią wyłącznie osobistego wyboru.
„Decyzja powinna opierać się na rozmowie z lekarzem rodzinnym i powinna być połączona z innymi środkami wspomagającymi zdrowie i kondycję fizyczną, takimi jak dieta i regularne ćwiczenia, aby uzyskać jak największe korzyści” – dodał.
Co mogą zmienić wytyczne NHS w tym zakresie?
Jeśli projekt wytycznych proponowanych przez NICE zostanie zatwierdzony na terenie Anglii, to Walia może zastosować się do tej samej rady. „Choroby sercowo-naczyniowe są największym zabójcą w Wielkiej Brytanii. Rady zdrowia powinny postępować zgodnie z wytycznymi NICE dotyczącymi przepisywania statyn, aby pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu”.- komentował rzeczni regionalnych władz walijskich.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Mniej, niż 70% osób zdało test „Life in the UK” w 2022 roku – dlaczego ten test jest taki trudny?
Awaryjne lądowanie na londyńskim lotnisku. Pilotów widziano w maskach tlenowych
Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie