Ponad połowa osób w wieku powyżej 50 lat, które straciły pracę podczas pandemii Covid-19, nie szuka ponownego zatrudnienia

Fot. Getty

Najnowsze dane pokazują, że ponad połowa osób w wieku powyżej 50 lat, które straciły pracę w trakcie pandemii Covid-19, nie chce wrócić na rynek pracy. Spośród tych osób ponad 50 proc. boryka się z problemami zdrowotnymi na tle fizycznym lub psychicznym. 

Wyniki badania opublikowanego z końcem września przez the Office for National Statistics nie pozostawiają złudzeń – osoby w wieku około emerytalnym w UK, które straciły lub odeszły z pracy w trakcie pandemii Covid-19, nie chcą podejmować kolejnego zatrudnienia.  Statystyki pokazują, że 55 proc. osób w wieku od 50 do 65 lat nie szuka nowej pracy po tym, jak opuściło rynek pracy w marcu 2020 roku, a około jedna piąta osób w tym wieku zaznaczyła, że znajduje się na liście oczekujących na leczenie w ramach NHS (dla tych osób oczekiwanie na zabieg lub leczenie jest główną przyczyną pozostawania poza rynkiem pracy). Z osób w wieku około emerytalnym, które w trakcie pandemii przestały pracować, 51 proc. przyznało, że boryka się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej lub fizycznej. Zdrowie psychiczne było zresztą najczęstszym powodem, dla którego osoby w wieku od 50 do 59 lat odeszły z pracy, a 8 proc. stwierdziło, że problemy natury psychicznej stoją za ich decyzją o nieszukaniu innej pracy.

Brytyjczycy wrócą do pracy ze względu na kryzys kosztów życia?

Eksperci podejrzewają, że 50- i 60-latków do powrotu na rynek pracy może jednak zachęcić  kryzys związany z kosztami życia. Obecnie szukanie zatrudnienia rozważa 72 proc. 50-latków, podczas gdy w lutym było ich zaledwie 58 proc. Około dwie trzecie z tych osób zaznaczyło, że głównym motywem przyświecającym im w kwestii powrotu do pracy byłoby podreperowanie finansów.

 

 

 

Wojna w Ukrainie może zatem być czynnikiem, który odwróci tzw. „wielką rezygnację”. Wśród osób ankietowanych blisko jedna czwarta stwierdziła, że nie stać ich na poniesienie nieoczekiwanego wydatku w wysokości £850. Z kolei tylko 38 proc. respondentów w wieku od 50 do 54 lat wyraziło pewność, że oczekiwane świadczenia emerytalne zaspokoją ich potrzeby.

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie