Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed strajkami w Ryanairze i EasyJet w lipcu. Jakie są daty akcji protestacyjnych?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed zakłóceniami w podróżach lotniczych w związku ze strajkami w Ryanairze i EasyJet, które są zaplanowane na lipiec w Hiszpanii. Podajemy konkretne daty strajków.

Miało być to pierwsze lato od 2019 bez utrudnień w podróżowaniu. Niestety oprócz chaosu na brytyjskich lotniskach związanych niedoborami pracowników obsługi naziemnej, czekają nas w tym miesiącu strajki załogi Ryanaira i EasyJet.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed strajkami

Hiszpania od dawna jest na szczycie listy Brytyjczyków wybierających się na wakacje, jednak w tym roku mogą oni mieć duże problemy z podróżą ze względu na strajki załogi Ryanaira i EasyJet w tym właśnie kraju w szczytowym okresie sezonu urlopowego.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało właśnie swoje wytyczne dotyczące podróży i ostrzegło: „Zaplanowana akcja strajkowa w lipcu może spowodować pewne zakłócenia w lotach EasyJet i Ryanair do i z Hiszpanii. Jeśli uważasz, że może to wpłynąć na twoje plany podróży, skonsultuj się z linią lotniczą, aby uzyskać najnowsze informacje dotyczące podróży”.

Z kolei hiszpańskie Ministerstwo Transportu nakazało utrzymanie minimalnej obsługi lotów, a linie lotnicze zobowiązały się do jak najsprawniejszego działania ich rozkładów. Niestety część lotów i tak będzie musiała zostać odwołana lub zostanie opóźniona.

Strajki w Ryanairze

Personel Ryanaira w Hiszpanii ma strajkować przez 12 dni, a firmy takie jak EasyJet i British Airways odwołały i zmieniły harmonogramy setek lotów w ciągu ostatnich miesięcy. Oto, jak akcja protestacyjna będzie wpływać na loty w lipcu.

 

Załoga pokładowa Ryanaira planuje strajki w dniach: 12-15, 18-21 i 25-28 lipca na dziesięciu lotniskach w całej Hiszpanii, co potwierdziły związki zawodowe USO i SICTPLA. Akcja protestacyjna ma wymóc na szefostwie zmianę warunków płacy i pracy. Związki wezwały linie lotnicze do wznowienia negocjacji.

„Związki zawodowe i załoga Ryanaira domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych” – napisano w oświadczeniu i wezwano hiszpański rząd, aby „nie pozwalał na naruszanie prawa pracy, którym jest prawo do strajku”.

Wpływ strajków na podróżowanie

W oświadczeniu Ryanair poinformował, że spodziewa się „minimalnych (jeśli w ogóle) zakłóceń w rozkładach lotów w lipcu w wyniku drobnych i słabo wspieranych strajków hiszpańskich pracowników”. Dodał, że „strajki kontroli ruchu lotniczego (ATC) i niedobory personelu lotniskowego w całej Europie (które są poza kontrolą Ryanaira) mogą jednak spowodować pewne drobne zakłócenia, a pasażerowie, których loty zostaną zakłócone, zostaną o tym powiadomieni e-mailem lub SMS-em”.

Strajki w EasyJet

Oprócz strajków w Ryanairze, do akcji protestacyjnej przygotowują się także pracownicy EasyJet. Planują oni strajki w dwa weekendy: 15-17 lipca i 29-31 lipca. Strajkować będzie około 450 pracowników barcelońskiego lotniska El Prat, Malagi i Palma de Mallorca.

Linie EasyJet poinformowały, że planują obsługiwać pełny harmonogram lotów, ale przyznały, że mogą wystąpić pewne zakłócenia w programie.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych w praktyce

Kryzys mieszkaniowy powoduje, że ceny lokali osiągają niewyobrażalny pułap. W efekcie nawet mieszkania socjalne są niezwykle drogie. Władze Holandii zaproponowały zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Przeczytaj także