14 marca obchodzimy Commonwealth Day – czy Brytyjczycy świętują Dzień Wspólnoty?

Dziś, 14 marca 2022 roku w Wielkiej Brytanii obchodzimy Commonwealth Day. Jest to coroczne święto krajów należących do Wspólnoty Narodów, czyli właśnie do Commonwealth lub Commonwealth of Nations. Czym ono w zasadzie jest? W jaki sposób się go "świętuje" w UK i innych krajach? Co warto o nim widzieć?

Commonwealth Day, znane wcześniej jako Empire Day, obchodzone jest od 1977 roku, zwykle w drugi poniedziałek marca. Zasadniczo nie ma jednego, uniwersalnego sposobu obchodzenia tego święta w krajach, które są członkami Wspólnoty Narodów. Wiele państw podczas obchodów Dnia Wspólnoty odwołuje się do swoich własnych tradycji. Warto również wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to jakaś wyjątkowo celebrowana okazja, szczególnie w innych krajach, niż UK. Dzień ten nie jest świętem państwowym w większości krajów i ludzie zwykle nie mają o nim nawet pojęcia!

- Advertisement -

Co ciekawe, Commonwealth Day jest świętem państwowym na Gibraltarze, ale jest obchodzone w innym dniu, więc to w zasadzie "inne" Commonwealth Day. 

Jak obchodzony jest Commonwealth Day?

Początki Dnia Imperium (Empire Day) sięgają aż 1897 roku i w swoich założeniach miał to być dzień, który miałby „przypominać dzieciom, że stanowią część Imperium Brytyjskiego”. Niedługo potem, bo w 1898 roku, Kanadyjka Clementina Trenholme wprowadziła Empire Day do szkół w Ontario. Świętowano go w ostatni dzień nauki w placówkach edukacyjnych, dzień przed urodzinami królowej Wiktorii (24 maja).

W jaki sposób Commonwealth Day obchodzi się w Wielkiej Brytanii obecnie? Przed budynkami użyteczności publicznej wywieszane są brytyjskie flagi (Union Jack), a przed budynkiem Parlamentu Szkockiego powiewa flagą Wspólnoty Narodów. Królowa i inni członkowie rodziny królewskiej biorą udział w specjalnym nabożeństwie międzywyznaniowym w Opactwie Westminsterskim, po którym odbywa się przyjęcie zorganizowane przez Sekretarza Generalnego Wspólnoty Narodów (obecnie jest nią Patricia Scotland). 

Skąd wzięła się ta tradycja?

Następnie, przed przy Commonwealth Memorial Gates w Londynie przez Sekretarza Generalnego Wspólnoty składany jest wieniec, który ma upamiętnić poświęcenie żołnierzy Wspólnoty. Tegorocznym tematem Commonwealth Day jest motto "Delivering a Common Future". 

W 2022 roku Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w mszy Opactwie Westminsterskim. "Po omówieniu ustaleń z domem królewskim królowa poprosiła księcia Walii o reprezentowanie Jej Królewskiej Mości w służbie Wspólnoty Narodów w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek" – czytamy w oficjalnym komentarzu rzecznika Pałacu Buckingham.

 

Teksty tygodnia

Państwo superbogaczy jest w środku Europy

… i co zaskakujące, wcale nie jest to Wielka,...

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Polski kierowca bohaterem w Irlandii. Uratował życie ofiary pożaru!

Pożar, jaki wybuchł w Dublinie mógł zakończyć się tragicznie, gdyby nie kierowca ciężarówki, Tomasz Zareba. Polski kierowca bohaterem w Irlandii po tym, jak udzielił nietypowej pomocy mężczyźnie uciekającemu z pożaru.

Przeczytaj także