Szkockie władze ostrzegają przed zaostrzeniem restrykcji w okresie świąt Bożego Narodzenia

Czy Szkocja zdecyduje się na wprowadzenie restrykcji w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w związku z niewielkim wzrostem infekcji Covid-19? Władze w Edynburgu zasugerowały taką możliwości.

Wicepremier John Swinney podczas swojego wystąpienia w Holyrood 9 listopada 2021 roku zwracał uwagę, że obecnie Szkocja znajduje się na "niepewnym i nieprzewidywalnym" etapie walki z koronawirusem. Pomimo spadku liczby przyjęć do szpitali w ostatnich tygodniach, nie można wykluczyć konieczności zaostrzenia zasad Covid w miarę zbliżania sezonu zimowego, jeśli dojdzie do większej liczby przypadków. Swinney przedstawił kilka powodów, dla których liczba zakażeń może wzrastać w ciągu najbliższych kilku miesięcy. 

- Advertisement -

"Począwszy od obecnego poziomu infekcji i silnej presji, pod jaką znajduje się NHS, niektóre scenariusze tego, co może się wydarzyć, są bardzo niepokojące. Musimy unikać najniebezpieczniejszego z tych scenariuszy" – zaznaczał szkocki wicepremier.

Wicepremier John Swinney ostrzega przed zaostrzeniem restrykcji w Szkocji

"Z pewnością chcemy uniknąć rygorystycznego lockdownu […], ale musimy podjąć odpowiednie środki, aby utrzymać pandemię pod kontrolą" – komentował. "To dlatego, że chcemy uniknąć surowszych ograniczeń, nie możemy wykluczyć wzmocnienia obecnie obowiązujących podstawowych środków ochronnych. To najlepszy sposób na zażegnanie wszelkich perspektyw ewentualnych blokad" – dodawał. Jednocześnie podkreślał, że w chwili obecnej nie podjęto żadnych decyzji o "wzmocnieniu" obowiązujących środków i restrykcji.

O co konkretnie chodzi? Wicepremier Swinney zwrócił uwagę możliwość szerszego zastosowania środków zapobiegawczych podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. O jakie środki chodzi? W pierwszym rządzie zostały wymienione kwestie związane z poszerzeniem wymogu noszenia maseczek oraz zwiększenie ilości obiektów do których, aby wejść, trzeba się legitymować paszportem covidowym. Kwestia ta zostanie podniesiona przez szkocki rząd w ramach przeglądu obecnej sytuacji w związku z pandemią. Spotkania w tej kwestii odbywają się regularnie, co trzy tygodnie.

Co miałoby się zmienić w obliczu świąt?

"Pierwsza minister, moi koledzy z gabinetu i ja jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji i odpowiednią reakcję, która będzie zgodna z dostępnymi danymi" – podsumowywał Swinney.

 

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przeczytaj także