UK chce podbić kosmos – Wielka Brytania ma stać się globalną potęgę kosmiczną

Fot: Wikimedia Commons

Wielka Brytania szykuje się do podboju… kosmosu. Władze UK opublikowały w dniu 27 września 2021 roku długo oczekiwaną strategię kosmiczną, w której nakreślono plany przekształcenia tego kraju w globalną potęgę kosmiczną.

- Advertisement -

The National Space Strategy (Narodowa Strategia Kosmiczna) wyznacza pięć ogólnych celów Zjednoczonego Królestwa dotyczących szeroko pojętej przestrzeni kosmicznej, w tym rozwój gospodarki kosmicznej, promowania wartości „otwartego i stabilnego ładu międzynarodowego” w kosmosie, wspierania badań i innowacji, obrony interesów narodowych oraz wykorzystania kosmosu dla celów krajowych i w perspektywie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu. Premier Boris Johnson odważnie deklaruje, że "Wielka Brytania nie może pozostać przywiązana do ziemi" i musi podjąć działanie w tej sferze, starając się stać liderem przemysłu kosmicznego. 

Czy Wielka Brytania stanie się kosmiczną potęgą?

George Freeman, który został mianowany ministrem nauki w rządzie Wielkiej Brytanii na początku miesiąca, podczas prezentacji na UK Space Conference, zaznaczał, że niezwykle istotna jest współpraca z Europą, pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Miałoby to być realizowane przede wszystkim za pośrednictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także „wielu innych programów”. „Wielka Brytania mogła opuścić europejską unię polityczną, ale my nie opuszczamy europejskiej społeczności naukowej, kulturalnej i badawczej” – zaznaczał Freeman.

Warto jednak zaznaczyć, że wciąż pod znakiem zapytania stoi rola Wielkiej Brytanii w programie Copernicus, będącym wspólnym wysiłkiem ESA i UE oraz wiodącym projektem w tym sektorze. Po Brexicie władze UK wycofały się z tego projektu, a póki co ani jedna, ani druga strona nie wypracowały nowej umowy dotyczącej współpracy w tej sferze.

Rząd UK opublikował The National Space Strategy

Plany Brytyjczyków są niezwykle ambitne. W chwili obecnej przemysł kosmiczny na Wyspie jest wart 16 mld funtów rocznie. Zatrudnienie w nim znajduje ponad 45 tys. osób. W przeciągu dekady inwestycje w tym sektorze mają sięgnąć iście kosmiczne kwoty 490 miliardów funtów! Plany zakładają budowę aż siedmiu portów kosmicznych, od Kornwalii aż po Szetlandy.

Trzeba zauważyć, że strategia niewiele mówi o finansowaniu i w zasadzie nie wiadomo skąd te wszystkie pieniądze na tak odważne inwestycje miałyby się znaleźć. Freeman zauważył, że w październiku ma się ukazać ogólnorządowy przegląd wydatków, który dostarczy więcej szczegółów w tej materii.

 

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie