Autonomiczny autobus będzie kursował po Cambridge – to pierwszy taki przypadek w historii UK

Fot: Greater Cambridge Partnership

Na ulice Cambridge wjedzie autonomiczny autobus. Będzie to pierwszy przypadek włączenia do publicznego ruchu drogowego pojazdu "bez kierowcy" w historii Wielkiej Brytanii. 

Wyprodukowane na Wyspach i opracowane przez firmę Aurrigo autonomiczne autobusy będą obsługiwać jedną z tras w mieście Cambridge. Pojazdy mogą przewieźć na swoim pokładzie maksymalnie do 10 osób. Ich prędkość maksymalna wynosi 20 mph (około 32 km/h). Ze względu na to, że są zasilane silnikiem elektrycznym, po pełnym naładowaniu są w stanie przejechać do 100 mil. Testy trzykołowych "autonomicznych promów pasażerskich" lub "Auto-Shuttle", jak określa je brytyjska prasa, opracowanych przez firmę Aurrigo rozpoczną się w przyszłym miesiącu. Pierwotnie miały one pojawić się na drogach już w ubiegłym roku, ale próby w tym zakresie zostały wstrzymane ze względu na lockdowny i ograniczone możliwości podróżowania przez ludzi.

Czy tak właśnie będzie wyglądał transport zbiorowy w UK?

Chociaż te "pasażerskie promy" to typowe pojazdy autonomiczne, a więc są w stanie "jeździć same", bez konieczności kierowcy na miejscu, to na ich pokładach będą obecni "operatorzy bezpieczeństwa", którzy w każdej chwili będą mogli przejąć kontrolę nad autobusem i, kolokwialnie pisząc, przejść na sterowanie ręczne.

Pojazdy zaprezentowano w ubiegły czwartek podczas spotkania z minister transportu Rachel Maclean na Uniwersytecie w Cambridge. Testy te są częścią szerszego projektu realizowanego przez Greater Cambridge Partnership (GCP) i Smart Cambridge. Ich celem jest ocena realnego potencjału zastosowania autonomicznych technologii w transporcie publicznym.

ZOBACZ jak wygląda pierwszy autonomiczny autobus

"Te pojazdy mogą być używane na każde żądanie, przez cały dzień i noc, każdego dnia w roku, co jest nieopłacalne w przypadku istniejącego transportu publicznego" – komentowała Claire Ruskin, dyrektor Cambridge Network i członek zarządu GCP. "Są elastyczne i dobrze wykorzystują zasoby bez konieczności posiadania dużej infrastruktury".

"Pracując wspólnie nad przyszłością zrównoważonych rozwiązań transportowych dla Cambridge, nie tylko pomagamy ludziom dostać się do pracy i z powrotem, ale także umożliwiamy łatwiejszy dostęp do oferty kulturalnej i rekreacyjnej" – uzupełniał burmistrz Greater Cambridgeshire, Nik Johnson.

Teksty tygodnia

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Ryanair nie chce pokryć wydatków związanych z odwołanym lotem

Jedna z pasażerek Ryanaira skarży się, że irlandzkie linie nie chcą pokryć jej wydatków, które powstały przez odwołany lot.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Przeczytaj także