„Wielka Brytania już się skończyła” – deklaruje premier Walii. Czy UK czeka całkowity rozpad?

Według stojącego na czele walijskiego rządu Marka Drakeforda Zjednoczone Królestwo w obecnym kształcie "skończyło się" i konieczne jest stworzenie nowego związku państw, który będzie odzwierciedlał "dobrowolne stowarzyszenie czterech narodów".

Jak czytamy na łamach portalu "Metro" premier Walii, Mark Drakeford, zwraca uwagę, iż w chwili obecnej brakuje "architektury instytucjonalnej" dzięki której Zjednoczone Królestwo w obecnym kształcie mogłaby nadal funkcjonować. Jego zdaniem "Wielka Brytania już się skończyła" i istnieje potrzeba utworzenia wspólnego związku tych krajów w nowej formule, które będzie w pełni odzwierciedlało "dobrowolne stowarzyszenie czterech narodów". 

Wielka Brytania potrzebuje głębokich zmian

Z wysokości Cardiff płynie również ostra krytyka w kierunku brytyjskich władz dotycząca "brak zaangażowania w zdecentralizowane narody podkopuje wysiłki mające na celu utrzymanie ich razem". Zdaniem szefa walijskiego rządu premier Boris Johnsona jest osobą "odległą", nie tylko w geograficznym sensie, ale w sensie politycznym. Brakuje zaangażowania w podtrzymywanie jedności ze strony londyńskich władz.

"Po pandemii, która spowodowała wzrost spolaryzowanych opinii na temat przyszłości Walii, w tym poparcia dla walijskiej niepodległości, a także zniesienia decentralizacji, potrzebne jest nowe porozumienie w sprawie decentralizacji" – komentował premier Drakeford podczas wirtualnego posiedzenia Komisji Specjalnej ds. Walijskich. "To, co musimy zrobić, to uznać, że Wielka Brytania w obecnej postaci już się skończyła. Musimy stworzyć nowe zjednoczenie. Musimy pokazać ludziom, że możemy odbudować Wielką Brytanię w sposób uznający ją za dobrowolne stowarzyszenie czterech narodów, w którym połączymy naszą suwerenność dla wspólnych celów i wspólnych korzyści" – dodawał.

Czy w Walii odbędzie się referendum niepodległościowe?

Czy Walia będzie dążyła do niepodległości? Jest to więcej, niż możliwe. W grudniu 2020 roku Adam Price, lider centrolewicowej Plaid Cymru zapowiedział, że po wygraniu wyborów zorganizuje referendum niepodległościowe w kraju. Przypomnijmy, że dokładanie taką samą obietnicę złożyła Nicola Sturgeon z SNP. 

Teksty tygodnia

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Przeczytaj także