Kiedy zakończy się lockdown na dobre? Oto trzy możliwe scenariusze

Fot. Getty

Kiedy lockdown zakończy się na dobre? Zobacz trzy możliwe wersje najbliższych wydarzeń – od najbardziej optymistycznego scenariusza, do najczarniejszego.

- Advertisement -

W ostatnim czasie w mieszkańcach UK obudziła się nutka nadziei na to, że zakończenie lockdownu widnieje już wyraźnie na horyzoncie zdarzeń. Już niebawem minie rok od początku globalnego paraliżu, gdy doświadczyliśmy niewyobrażalnych wcześniej ograniczeń swobód i życia codziennego, z zamknięciem szkół włącznie. Wiele osób w tym czasie straciło bliskich – w samej Wielkiej Brytanii ofiar śmiertelnych COVID-19 zarejestrowano około 100 000.

 

Pojawienie się szczepionek i rozpoczęcie narodowego programu szczepień przyniosło jednak nadzieję, że te koszmarne czasy rychło dobiegną końca i będziemy mogli w pełni cieszyć się nadchodzącym latem, podróżując i spotykając się z rodziną i bliskimi. Sam minister zdrowia Matt Hancock poinformował w wywiadzie dla Sky News, że zarezerwował już sobie wakacyjny urlop w jednej z miejscowości w Kornwalii.

Na ile nasze marzenia o niedługim zakończeniu lockdownu są realistyczne? W chwili obecnej wciąż trudno to ocenić. Można jednak przemyśleć trzy najbardziej reprezentatywne scenariusze, by przygotować się zarówno na wersję najbardziej optymistyczną, jak na tą totalnie czarną. Scenariusze te zostały opracowane prze The Guardian na podstawie rozmów z licznymi brytyjskimi ekspertami, zajmującymi się między innymi epidemiologią.

Kiedy skończy się lockdown?

Scenariusz optymistyczny: Wielu naukowców sądzi, że dzięki programowi szczepień z końcem kwietnia gwałtownie spadnie liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów związanych z COVID-19. Oznacza to, że prawdopodobnie z początkiem maja życie zacznie wracać do normy – dzieci wrócą do szkół, a spotkania z bliskimi i podróże znów będą codziennością. Jednak istnieje ważny i niełatwy do spełnienia warunek tego scenariusza – mieszkańcy UK mieli by szczepić się tak dużym tempie, jak do tej pory. Aktualnie w Wielkiej Brytanii wykonuje się 2,5-3 miliony szczepień tygodniowo.

Scenariusz umiarkowany: Partia Konserwatywna naciska na premiera UK, by zniósł większość ograniczeń 6 maja – tak aby gospodarka mogła powrócić na swoje dawne tory i nadrobić straty po roku zastoju. 6 maja mają się też odbyć wybory lokalne, stąd zniesienie ograniczeń ułatwiałoby ich przeprowadzenie. Naukowcy są jednak zdania, że całkowite zniesienie lockdownu 6 maja byłoby błędem, ponieważ do tego czasu najprawdopodobniej nie zostaną jeszcze zaszczepione osoby znajdujące się w grupach najbardziej rozprzestrzeniających koronawirusa – głównie ze względu na pracę związaną z bardzo licznymi kontaktami z innymi ludźmi. W wariancie umiarkowanym lockdown zakończyłby się zatem nie wraz z zaszczepieniem osób najbardziej narażonych, ale wraz z zaszczepieniem również grup najbardziej „roznoszących” wirusa. Przesunęłoby to zatem koniec lockdownu o co najmniej kilka tygodni, a może nawet o kilka miesięcy.

Czarny scenariusz: Wbrew pozorom, scenariusz umiarkowany wcale nie wygląda tak źle, gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak czarny może być scenariusz najgorszy z możliwych. Zdaniem naukowców problemem, który niesie największe ryzyko epidemiczne jest w tej chwili kwestia nowych mutacji koronawirusa. Może się bowiem zdarzyć, że pojawić się mutacja odporna na dotychczasowe szczepionki i niosąca większe ryzyko dla zdrowia i życia ludzi. Największe obawy wśród naukowców budzi aktualnie południowoafrykański wariant koronawirusa – niektórzy są zdania, że może on być odporny na dotychczasowe szczepionki.

W związku z tymi obawami ograniczenia w podróżowaniu są obecnie bardzo surowe i może się okazać, że do niektórych krajów jeszcze przez długie miesiące trudno będzie wyjechać (lub z nich wrócić). Z pewnością scenariusz ten stawia pod znakiem zapytania wyjazdy wakacyjne, a w razie pogorszenia się sytuacji może prowadzić do lockdownu przedłużającego się długo po wakacjach.

Który z powyższych scenariusz zostanie zrealizowany, tego obecnie nie da się przewidzieć. Wiele zależy od szybkości i zasięgu szczepień, a także od sytuacji globalnej związanej z nowymi mutacjami koronawirusa. Wiadomo jednak, że premier Boris Johnson 22 lutego ma przedstawić plan wychodzenia z lockdownu, który – miejmy nadzieję – będzie zawierał bardziej jednoznaczne prognozy przynajmniej na najbliższą przyszłość.

Teksty tygodnia

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie