Podróże biznesowe do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Co mówi o tym punktowy system imigracyjny?

Jakie zasady obowiązują obywateli UE, którzy chcą udać się do Wielkiej Brytanii w celach biznesowych już na nowych warunkach obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku? Co mówi o tym punktowy system imigracyjny?

Z dniem 1 stycznia 2021, gdy w Wielkiej Brytanii przestał obowiązywać okres przejściowy, wiele się zmieniło zwłaszcza dla podróżujących. Obywatele UE, którzy nie posiadają pre-settled ani settled status, objęci zostali konkretnymi zasadami przy wjeździe na Wyspy. Jakie regulacje dotyczą zatem osób podróżujących w interesach?

- Advertisement -
 

Podróże biznesowe do UK po Brexicie

Zgodnie z informacjami podanymi na brytyjskiej stronie rządowej obywatele krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii udający się do Wielkiej Brytanii w krótką podróż biznesową, nie muszą aplikować o wizę.

Według ustaleń zawartych w punktowym systemie imigracyjnym obowiązującym w UK, krótkie wizyty na Wyspach nie wymagają aplikowania o wizę. W większości przypadków można zostać w Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy – dotyczy to właśnie wizyt biznesowych i powiązanych z nim spotkań, konferencji czy wydarzeń. W czasie podanego okresu można parokrotnie przyjeżdżać do UK.

Czego nie można w ramach podróży biznesowych?

Obywatelowi UE przyjeżdżającemu do UK w celach biznesowych nie wolno:

– wykonywać płatnej i bezpłatnej pracy dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona

– robienia stażu lub praktyk zawodowych

– prowadzić sprzedaży bezpośredniej osobom fizycznym lub dostarczać produkty albo usługi.

Rekrutacja pracowników z UE

W przypadku rekrutacji przez brytyjską firmę pracowników z UE, EEA lub Szwajcarii, wiza jest konieczna, jeśli będą zatrudnieni w UK dłużej niż 6 miesięcy. Wtedy też muszą spełnić konkretne wymogi pod kątem punktowego systemu imigracyjnego, czyli mieć zagwarantowaną pracę na Wyspach, w której zarobki nie będą mniejsze niż 26 500 funtów rocznie, a także znać język angielski na poziomie B1.

Teksty tygodnia

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie