W dzisiejszym świecie władzę sprawują prezydenci i premierzy, a epoka monarchii i królów przeminęła. Jednak kilka krajów na świecie nadal "utrzymuje" instytucję takiego władcy. Jednym z nich jest Wielka Brytania.
Przypomnijmy, Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Do najważniejszych organów państwa zalicza się monarchę, dwuizbowy Parlament i Gabinet wraz z premierem. W przypadku UK mamy do czynienia z systemem gabinetowo-parlamentarnym, a więc realną władzę sprawuje właśnie premier. Obecnym szefem rządu jest lider Partii Konserwatywnej, czyli Boris Johnson.
Dlaczego zatem na Wyspie wciąż mamy monarchę – w tym przypadku królową Elżbietę II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953 – która przynajmniej w teorii współrządzi krajem?
Dlaczego w UK nadal panuje królowa?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na kanale YT "Kolega Ignacy" na łamach materiału zatytułowanego "Czemu w Wielkiej Brytanii Rządzi Królowa?". Zapraszamy do oglądania:
Jaki ustrój mamy w Wielkiej Brytanii?
Obecny system polityczny Zjednoczonego Królestwa jest wynikiem wielowiekowej ewolucji ustroju. Od XVII do XVIII wieku mamy do czynienia z walką parlamentu z monarchią i kształtowanie się podstaw parlamentaryzmu. Umacnianie się modelu parlamentarno-gabinetowego przypada na XIX wiek, aby w XX wieku osiągnąć pełną dominację egzekutywy nad legislatywą.
W 1911 r. uchwalono Parliament Act, który ostatecznie oddał niemal całą władzę ustawodawczą oraz prawo do powoływania i usuwania rządu Izbie Gmin, pozostawiając Izbie Lordów tylko prawo do rocznego weta ustaw i część funkcji kontrolnych oraz sądowniczych. Co stało się później? Po dojściu do władzy Tony’ego Blaira rząd, zgodnie z obietnicami wyborczymi, dążył do zmian w Izbie Lordów. Uchwalono wówczas House of Lords Act z roku 1999, który o niemal połowę zmniejszył liczbę lordów dziedzicznych.
POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!