Samoloty Ryanaira do Polski mają zacząć latać od 30 czerwca, ale już od niedzieli irlandzkie tanie linie stopniowo "odmrażają" kolejne połączenia. Jak się jednak okazuje nie wszystkie kierunki realizowane z Polski wrócą do rozkładu lotów…
Ryanair po trzech miesiącach przerwy spowodowanych pandemią koronawirusa i restrykcjami związanymi z lockdownem powoli i stopniowo wraca do normalności. Wszystko jednak wskazuje na to, w nowym rozkładzie lotów braknie wielu połączeń realizowanych z polskich lotnisk. Warto dodać, że irlandzki przewoźnik jak na początku roku, gdy pojawiły się kłopoty z samolotami Boeing 737 MAX podjęto decyzję o usunięciu części tras z Polski.
>>> TWÓJ LOT ZOSTAŁ ODWOŁANY LUB OPÓŹNIONY? >>> DOMAGAJ SIĘ ODSZKODOWANIA! KLIKNIJ TUTAJ! <<<
Jak będzie wyglądała siatka połączeń Ryanaira z Polski?
Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu "Fly4Fre" główne „uderzenie” w kwestii harmonogramu lotów Ryanair planuje na lipiec, ale już teraz wiadomo, że nie wszystkie loty z Polski sprzed pandemii powrócą. Linie w pierwszym rzędzie odmrożą najbardziej rentowne połączenia. Część połączeń krajowych (Gdańsk-Wrocław, Gdańsk-Kraków, Kraków-Szczecin) wróci do rozkładu dopiero na jesień.
Portal "Fly4Fre" przeprowadził szczegółową analizę systemu rezerwacyjnego Ryanaira i na jego podstawie przygotowaliśmy zestawienie.
Dopiero jesienią wróci część połączeń ze Skandynawią (z Gdańska do Aarhus, Kopenhagi i Vaxjo, z Katowic, Modlina, Wrocławia i Poznania do Oslo), do Włoch (z Katowic do Bolonii, Brindisi i Bergamo, z Wrocławia do Bergomo i Neapolu, z Krakowa do Wenecji i Pizy, z Poznania do Bergomo) i do Niemiec (krakowskie loty do Stuttgartu, Dortmundu, Hamburga i Frankfurt), oraz na Ukrainę (z Modlina do Lwowa, Kijowa i Chersonia, do Kijowa z Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy).
Jakie trasy nie wrócą do rozkładu lotów Ryanaira (w najbliższym czasie)?
Z lotniska w Katowicach: połączenie do Chersonia (Ukraina).
Z lotniska w Poznaniu: połączenia do Billund, Paryża Beauvais i Lwowa.
Z lotniska w Krakowie: połączenia do Zaventem (Bruksela), Norymberga, a połączenia do Marsylii, Bordeaux Teneryfę wrócą zimą.
Z lotniska w Modlinie: połączenie do Charkowa, loty do Paryża Beauvais zostaną wznowione jesienią.
Loty do chorwackiego Zadaru zostały usunięte z Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Będzie można tam dolecieć tylko z Poznania.
Portal "Flu4Free" zwrócił się z pytanie do Ryanaira odnośnie "znikających" połączeń i ich ewentualnego powrotu. "Jest za wcześnie na deklaracje. Niektóre z tych tras być może powrócą latem 2021 roku, ale nie mamy jeszcze oficjalnego rozkładu. Póki co skupiamy się na zrewidowaniu letniego rozkładu lotów, a w następnej kolejności zimowego" – skomentowała Olga Pawlonka z Ryanaira.
>>> TWÓJ LOT ZOSTAŁ ODWOŁANY LUB OPÓŹNIONY? >>> DOMAGAJ SIĘ ODSZKODOWANIA! KLIKNIJ TUTAJ! <<<
Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.
Prawo do odszkodowania za lot odwołany
Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:
- dystansu
- czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
- czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.
W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:
- 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
- 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
- 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
- 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.
Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.