Rząd ujawnił swoje plany odnośnie twardego Brexitu – chce zrezygnować z taryf celnych między Irlandią i Irlandią Północną

Brytyjski rząd ujawnił plany dotyczące twardego Brexitu, w przypadku którego mają zostać zniesione taryfy celne na większość towarów przewożonych z Irlandii do Irlandii Północnej.

W przypadku twardego Brexitu zostaną tymczasowo zniesione taryfy celne na niemal cały import, a opłaty będą pokrywane w dobrach trafiających do Wielkiej Brytanii z UE przez Irlandię Północną. W ten sposób brytyjski rząd chce uniknąć raptownego wzrostu cen towarów po bezumownym wyjściu z UE.

- Advertisement -

Donald Tusk: UK musi mieć teraz naprawdę dobry powód, by opóźnić Brexit

Wielka Brytania nie zdecydowała się jednak na zniesienie ceł na wołowinę, baraninę oraz drób, aby w ten sposób chronić interesy lokalnych rolników. Ponadto cła na samochody także nie zostaną zniesione, co z kolei może doprowadzić do podniesienia cen aut z UE o około 1 500 funtów.

 

 

 

– Jeśli wyjdziemy z UE bez umowy, to większość naszych ceł importowych ustawimy na zero, utrzymując taryfy jedynie dla najbardziej wrażliwych branż. To zrównoważone podejście pomoże wesprzeć brytyjskie miejsca pracy i uniknąć potencjalnych skoków cen, które najmocniej uderzyłyby w najuboższe gospodarstwa domowe – powiedział minister handlu George Hollingbery.

System taryf awaryjnych miałby pozwolić na ustalenie nowych stosunków handlowych między UE i Wielką Brytanią, jednak byłby też dość ryzykowny dając pełne pole manewru dla przemytników.

W przypadku twardego Brexitu UK zniesie 80-90 proc. ceł handlowych na importowane produkty

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie