Raport: Skany mózgu pokazują, że wykluczenie społeczne jest źródłem radykalizacji młodych muzułmanów

Naukowcy z University College London postanowili sprawdzić, czy przyczyny radykalizacji młodych muzułmanów są w jakiś sposób związane z pracą mózgu. Przebadali grupę 535 muzułmanów, młodych mężczyzn z Barcelony i okolic. Wzięli pod uwagę pochodzenie i status społeczny mężczyzn oraz poddali ich wstępnemu badaniu psychologicznemu. Następnie przeprowadzili eksperyment, podczas którego użyli nowoczesnych metod skanowania aktywności mózgu.

Eksperyment polegał na tym, że każda z osób badanych grała w grę na komputerze online razem z trzema innymi specjalnie podstawionymi osobami. Gracze mieli odbijać między sobą wirtualną piłeczkę. Zadaniem podstawionych graczy było, by w pewnym momencie przestać podawać piłeczkę do muzułmanina i grać już tylko między sobą bez niego.

- Advertisement -

Bezpośrednio przed i po grze komputerowej, badani muzułmanie byli proszeni o opinię, dotyczącą szeregu ważnych spraw, m.in. wprowadzenia nauczania islamskiego w szkołach czy braku ograniczeń w budowie meczetów.

Przed grą, osoby badane nie uważały tych kwestii za święte, nienaruszalne czy niepodlegające dyskusji. Natomiast po grze ich opinie stanowczo się zradykalizowały i poruszone sprawy były już dla nich niepodlegające dyskusji, nienaruszalne, a nawet święte.

 

Wyniki badania pokazały, że niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego osób badanych, dominującym czynnikiem napędzającym radykalizację ich opinii i postaw okazało się wykluczenie społeczne, jakiego doświadczyli podczas gry komputerowej.

Jak język polski brzmi dla obcokrajowców? Zobacz, co mówią o naszym rodzimym języku

Interpretację taką potwierdziły również wyniki skanowania aktywności mózgu badanych. Skany pokazują istotne neurologiczne zmiany, które zaszły na skutek wykluczenia badanych ze wspólnej gry piłeczką, a które torowały drogę bardziej agresywnym postawom i zachowaniom.

Kto kwalifikuje się do pobierania zasiłku Personal Independence Payment (PIP)?

O ile radykalizacja jest zjawiskiem bardzo złożonym, badania pozwalają stwierdzić, że czynnikiem niosącym najwyższe ryzyko radykalizacji wśród młodych muzułmanów jest brak poczucia bycia potrzebnym i wartościowym członkiem grupy (np. rówieśników lub osób pracujących w jednej firmie), czyli wykluczenie społeczne.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie