Eksperci ostrzegają: Prawa kobiet mogą zostać mocno ograniczone po Brexicie!

Fot. Getty

W najnowszym raporcie Komisji ds. Równości i Praw Człowieka czytamy, że chronione przez Unię Europejską prawa kobiet mogą zostać znacząco ograniczone po Brexicie. Wszystko dlatego, że rząd, mimo zadeklarowanej woli utrzymania w mocy założeń ustawy „Equality Act”, nie złożył stosownego zobowiązania politycznego w projekcie umowy wyjścia ze Wspólnoty. 

- Advertisement -

Eksperci Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (ang. Equality and Human Rights Commission (EHCR)) alarmują, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię kobiety na Wyspach mogą stracić mozolnie wywalczone prawa. Chodzi tu przede wszystkim o prawo do równego traktowania w miejscu pracy i równego wynagrodzenia za tę samą pracę, a także o prawo do pomocy dla ofiar przemocy domowej i wykorzystywania seksualnego. EHRC zwróciło uwagę na fakt, że choć rząd zapowiedział utrzymanie w mocy wszystkich zapisów ustawy „Equality Act”, to jednak nie złożył oficjalnego zobowiązania w zakresie przestrzegania tych praw w projekcie umowy wyjścia z Unii Europejskiej. 

"Mężczyzna jest cudem świata". Ciekawe porady w 300-letnim podręczniku seksualnym!

Raport zarekomendował rządzącym podjęcie stosownych kroków, dzięki którym nie dojdzie do „regresji w zakresie poszanowania i ochrony praw człowieka”. Poza tym eksperci EHRC wyrazili nadzieję, że utrata dofinansowania ze środków unijnych „nie wpłynie negatywnie na cały system ochrony praw człowieka i równego statusu, a tym bardziej nie zmniejszy i tak wątłych środków przeznaczanych na pomoc specjalną dla kobiet, przede wszystkim dla ofiar przemocy i przemocy domowej”. 

ZDRADZAMY jakie jest najgorsze miejsce do życia dla kobiet w UK

– Szacuje się, że tylko 15 proc. ofiar gwałtu zgłasza się na policję, a ruchy społeczne, takie jak #MeToo, coraz częściej rzucają światło na obszary, w których kobiety są pozostawiane same sobie – powiedziała dyrektor EHRC Rebecca Hilsenrath – Priorytetem musi być teraz zapewnienie kobietom i dziewczynkom w każdym wieku prawa do czucia się bezpiecznym w codziennym życiu – dodała.

 

 

 

Czy w Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzone prawo szariatu? Poznajcie prawdę o muzułmańskich sądach

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie