Europejski sposób na dłużników. Jak będzie po Brexicie?

Jeśli masz dłużników w innym kraju UE, posiadasz orzecznie lub ugodę sądową w sprawie odzyskania długów, ale nie są one wciąż wykonane, możesz starać się o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Czy po Brexicie będzie to jeszcze możliwe?

Europejski Tytuł Egzekucyjny (ETE) jest to zaświadczenie wydawane przez państwa członkowskie UE, które uprawnia do przeprowadzenia egzekucji należności bezspornych – stwierdzonych zagranicznymi tytułami wykonawczymi.

 

 

Takie zaświadczenie może uzyskać każda osoba, bez względu na obywatelstwo, która w sprawie bezspornej uzyskała na terytorium Unii Europejskiej orzeczenie sądowe, dokument urzędowy lub zawarła ugodę sądową.

Tym samym regulacją objęci są wszyscy dłużnicy i wierzyciele, tj. przedsiębiorcy, konsumenci, osoby fizyczne oraz prawne. "ETE dotyczy roszczeń pieniężnych w sprawach cywilnych lub handlowych, ale może także dotyczyć alimentów" – mówi prawnik Anna Matelska z kancelarii AM International Solicitors

Zaświadczenie ETE wydawane jest na wniosek wierzyciela. Dokument ten trzeba skierować – zgodnie z prawem krajowym – do właściwego organu w państwie członkowskim wydania. Przeważnie jest to sąd rozpoznający sprawę. Wniosek można złożyć w dowolnym czasie po wydaniu orzeczenia w kwestii egzekucji długów.

 

 

Sąd musi jednak zbadać, czy orzeczenie jest wykonalne, czy roszczenie dotyczy zapłaty konkretnej kwoty pieniężnej, która stała się wymagalna i czy roszczenie pozostało bezsporne. "Jeśli już posiadamy Europejski Tytuł Egzekucyjny, mamy możliwość dochodzenia jego wykonania w innym państwie członkowskim UE. Nie ma już potrzeby stwierdzenia wykonalności w takim państwie. Orzeczenie, ugodę sądową lub dokument urzędowy opatrzone zaświadczeniem Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego traktuje się tak, jak gdyby zostały wydane w państwie członkowskim wykonania i wykonuje się tak samo, jak krajowe" – wyjaśnia Adwokat Anna Matelska.

Mając ETE, możemy już skierować się bezpośrednio do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Warto jednak wcześniej skontaktować się z prawnikiem, aby sprawdził wszystkie dokumenty i doradził, czy ewentualnie nie należy jeszcze dokonać jakichś formalności.

Należy pamiętać jednak, że prawo europejskie stosowane jest tylko w krajach członkowskich. Jeśli Anglia wyjdzie z Unii, o czym zdecydowali jej obywatele w referendum w 2016 roku, jest mocno prawdopodobne, że nastąpią zmiany także w prawie pomiędzy UK, a pozostałymi krajami UE.

Warto więc postarać się odzyskać swoje długi jeszcze przed Brexitem. Eksperci wypowiadają się, że wszystkie związane z tym procedury mogą potrwać jeszcze około roku. – Jest to czas także na odzyskanie długów w oparciu o Europejski Tytuł Egzekucyjny – zaleca Adwokat Anna Matelska z kancelarii AM International Solicitors

Teksty tygodnia

Kiedy bagaż rejestrowany może nie trafić do samolotu? Ryanair ujawnia powody

Ryanair ujawnia, kiedy nasz bagaż może nie trafić razem z nami na pokład samolotu. Tani przewoźnik podaje główne powody.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Working Family Payment – WFP – zasady i zmiany w zasiłku w 2025 roku

Świadczenie WFP jest wypłacane rodzinom o niskich dochodach. Podstawowym warunkiem jest jednak zatrudnienie. Ile wynosi zasiłek w tym roku i komu przysługuje?

Już dziś! Finał! Justyna Steczkowska na Eurowizji!

Justyna Steczkowska to artystka pełna, światowej klasy. Polska wokalistka z łatwością przeszła do finału konkursu i właśnie dziś ma szansę zdobyć pierwsze miejsce w konkursie! Czy uda się jej zdobyć ten historyczny sukces? To zależy także od nas - Polaków za granicą.

Przeczytaj także