Brexit: Komisja Europejska zgodziła się na zakończenie okresu przejściowego z końcem 2020 roku!

Komisja Europejska zgodziła się na zakończenie okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku – poinformował dzisiaj unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

Michel Barnier unijny negocjator ws. Brexitu poinformował dzisiaj o zgodzie Komisji Europejskiej na zakończenie okresu przejściowego wraz z dniem 31 grudnia 2020 roku. Ponadto podkreślił, że impas w rozmowach negocjacyjnych między UE i Wielką Brytanią został przełamany. 28 członków Komisji, łącznie z Jean-Claude Junckerem, spotka się dzisiaj, aby zatwierdzić wytyczne związane z pozycją negocjacyjną Unii w sprawie okresu przejściowego.

Na konferencji w Brukseli Barnier powtórzył wielokrotnie, że dla Komisji Europejskiej oznacza to zachowanie jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz prawa do swobodnego przepływu osób do końca 2020 roku.

W czasie swojego przemówienia we Florencji we wrześniu tego roku, Theresa May zasugerowała, aby „wdrożeniowy okres” (implementation period) trwał dwa lata do wiosny 2021. Komisja Europejska stwierdziła jednak, że najlepszą datą końca okresu przejściowego będzie 31 grudnia 2020 roku.

Barnier oznajmił, że pracuje obecnie nad planem, który pozwoliłby osiągnąć porozumienie co do przyszłych relacji politycznych między UE i UK do października 2018 roku. Do tego czasu miałoby już zostać zawarte porozumienie dotyczące relacji handlowych.

Z kolei plany dotyczące przyszłej relacji między UE i UK zostaną zaprezentowane na szczycie Rady Europejskiej w marcu. „Będziemy pracować nad nowym bardzo ważnym dokumentem, który musi zostać opracowany do października 2018 roku, podobnie jak Artykuł 50. traktatu” – oświadczył Barnier.

Teksty tygodnia

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Przeczytaj także