Po Brexicie Polaków pracujących na brytyjskich farmach zastąpią… Filipińczycy!

Gospodarka nie znosi próżni – można sparafrazować znane powiedzenie dotyczące natury. Gdy po Brexicie może zabraknąć rąk do pracy w przemyśle przetwórczym Brytyjczycy zamiast stawiać na Polaków i innych imigrantów z UE, będą "importować"… Filipińczyków!

Brytyjscy pracodawcy w sektorze spożywczym chwalą sobie pracowników pochodzących w Europy Wschodniej. Są oni cenieni za swoje umiejętności i etykę pracy. "Stanowią oni niezwykle cenną część naszej siły roboczej oraz mają wielki wkład w cały przemysł spożywczy" – komentował Adam Couch, prezes grupy Cranswick plc, założonej przez hodowców wieprzowiny.

- Advertisement -

Trudno więc dziwić się, że Polacy i Rumunie stanowią lwią większość pracowników zatrudnionych na brytyjskich farmach, rzeźniach i hodowlach. Według wyliczeń British Meat Processors Association stanowią oni aż 63% pracowników w tej branży, a w niektórych wytwórniach liczba ta może sięgać aż 80 procent.

Polacy utknęli na lotnisku w Luton – "jesteśmy traktowani jak śmiecie"

Ale co czeka nas w przyszości? Wraz ze zbliżającym się Brexitem już za kilka lat może po prostu braknąć rąk do pracy! Już teraz bezrobocie w UK utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie i bardzo trudno choćby o dobrych rzeźników. Po 2019 roku, gdy obywatele unijni stracą automatyczne prawo do pracy w UK może być jeszcze gorzej i nawet najbardziej zagorzali zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przestrzegają przed kryzysem w wytwórstwie artykułów spożywczych. A dodajmy, że jest to największy brytyjski sektor produkcyjny. Jego roczne obroty sięgają 110 miliardów funtów (dane za 2015 rok), trudno więc dziwić się obawom, że po Brexicie może zabraknąć (sprawnych i wykwalifikowanych) rąk do pracy.

Jakie wyjście Brytyjczycy widzą z tej sytuacji? Na pewno nie w przysposabianiu rodzimy mieszkańców do dojenia krów i czyszczenia chlewów. Owen Paterson z Partii Konserwatywnej jest zdania, że nadal trzeba stawiać na imigrantów. Tylko nie tych z Unii. Do 2013 z bardzo sprawnie funkcjonował program Seasonal Agricultural Workers Scheme. Wdrożony po II Wojnie Światowej pozwalał na przyjazd i pracę na Wyspie… Filipińczykom. Zarzucono go jednak w momencie, gdy władza uznała, że w kraju jest dość rąk do pracy. Wszystko wskazuje na to, że teraz zostanie wznowiony.

 

 

Deportacja z Wysp bezdomnych imigrantów z UE jest nielegalna – sugeruje Komisja Europejska

My jesteśmy ciekawi czy brytyjscy pracodawcy będą bardziej zadowoleni z pracowników pochodzących z krajów, przysłowiowego, trzeciego świata niż z całkiem blisko kulturowo Polski czy choćby Rumuni. Co czujemy, że szybko zatęskonią za Polakami…

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie