Policja przyznaje: połowa fotoradarów w UK nie działa

Dobra wiadomość, dla wszystkich tych, którzy mają odrobinę za ciężką nogę: tylko połowa spośród zamontowanych w UK fotoradarów jest aktywna. 

W Wielkiej Brytanii działa 45 regionalnych służb policyjnych. Spośród nich, cztery w ogóle nie dysponują fotoradarami, a 13 aktywuje regularnie mniej niż połowę posiadanych urządzeń. Jeśli spojrzeć na liczby ogólnie, w całym UK zamontowanych jest 2 838 „skrzynek” z fotoradarami. Spośród nich, stale aktywnych jest 1 486. 

Informacje te zostały ujawnione przez policję na podstawie Freedom of Information Act – ustawy, gwarantującej każdemu członkowi opinii publicznej uzyskania odpowiedzi na pytanie o działalność organów rządowych.

Jak nietrudno się jednak domyślić, o ile liczba włączonych fotoradarów jest stała, to już ich lokalizacje – nie. Policja regularnie włącza i wyłącza poszczególne urządzenia. 

Jednym z regionów, który nie posiada aktywnych radarów jest Northamptonshire. Tamtejsza policja wyłączyła je w kwietniu 2011 roku, ale skrzynek nie zdemontowała. Obecnie pełnią one funkcję „strachów na wróble”, lub – w tym przypadku – na kierowców. Policja wierzy, że już sam widok urządzenia sprawi, że kierowca instynktownie zdejmie nogę z gazu. 

Niektóre radary pełnią funkcję odstraszającą  – tylko i wyłącznie

Setki tysięcy funtów za mandaty z fotoradarów. Tych tras lepiej unikać

Jak dowiedzieli się dziennikarze „Mail Online” regiony, w których aktywna jest mniej niż jedna czwarta kamer to: Greater Manchester, Kent, West Yorkshire, Cheshire i South Yorkshire. Są też jednak miejsca, gdzie wykroczenia nieustannie rejestrują wszystkie urządzenia. Należą do nich Londyn, Suffolk, Nottinghamshire, Lancashire oraz Irlandia Północna. 

Jak zapewniają eksperci, fotoradary przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na brytyjskich drogach, a ich utrzymanie leży w interesie nas wszystkich – nie tylko policji. „W wypadkach samochodowych w UK zginęło w zeszłym roku 1800 osób. Nadmierna prędkość była przyczyną wielu z nich” – komentował Jason Wakeford z „Brake” – organizacji propagującej bezpieczeństwo na drogach. 

Anglia i Walia zaostrzą przepisy dotyczące jazdy po alkoholu? Niebezpieczne może być nawet napicie się shandy…

Teksty tygodnia

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Przeczytaj także