Nowy pomysł polskiego rządu – pracując w UK będziesz… płacić podatek PIT!

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi o trwających w polskim parlamencie pracach nad ustawą, która opodatkuje Polaków, którzy pracują poza granicami kraju – także w Wielkiej Brytanii.

Projekt zakłada wprowadzenie podobnych regulacji do tych, które obowiązywały przed 2006 roku właśnie w Zjednoczonym Królestwie z tą różnicą, że miałyby obowiązywać na terenie całej innych krajów.

- Advertisement -

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania. Do tej pory podatnik zarobkujący za granicą może wybrać sposób rozliczania się z fiskusem znad Wisły. Metody są dwie – proporcjonalna lub z wyłączenia. Teraz, według nowego projektu ma obowiązywać tylko ta druga. Co w praktyce, oznacza to dla nas, zarobkujących na Wyspach?

Polka po wielu latach wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii! Opowiedziała, jak jej się żyje w ojczyźnie [wideo]

"Wprowadzenie tylko jednej metody – zaliczenia proporcjonalnego, niezależnie od rodzaju dochodów, byłoby prawdziwą rewolucją" – komentuje Małgorzata Samborska dla "DGP", doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton. Czeka nas wypełnienia większej ilości dokumentów, które same w sobie są dość skomplikowane, ryzykujemy popełnienie jakiegoś błędu w rozliczeniu, co wiąże się odpowiedzialnością karnoskarbową i wysokimi karami i wreszcie… wyższe podatki.

Nie można mieć wątpliwości – gabinet premier Beaty Szydło pracuje nad tym projektem po to, aby sięgnąć głębiej do kieszeni Polaków pracujących poza granicami Polski. Pomysł jest bardzo prosty – relatywnie wysokie zarobki w UK będą się wliczały do sumy, od której odprowadza się daninę. Jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju, co oznacza, że w zasadzie podatek zapłacimy dwa razy!

 

 

Nie ma kwalifikacji, nie ma wjazdu do kraju – oto nowa polityka imigracyjna UK

"Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A" – tłumaczy obrazowo Józef Banach, radca prawny z kancelarii InCorpore Banach Szczypiński Partnerzy. Wystarczy, że w UK zapłacimy 22 tysięcy funtów rocznie, aby "wpaść" polski wyższy próg podatkowy.

Czy da się tego uniknąć? Specjaliści zwracają uwagę na abolicję podatkową. W przypadku przychodów z pracy czy działalności wykonywanej osobiście można uniknąć "dodatkowego" opodatkowania. Niemniej, PIT i tak będzie trzeba złożyć.

Izba Gmin PRZEGŁOSOWAŁA Great Repeal Bill – najważniejszą ustawę o Brexicie

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie