Ibuprofen wycofany ze sprzedaży? Według najnowszych badań ZNACZĄCO wpływa na ryzyko ataku serca!

Badania prowadzone przez profesora Gunnara Gislasona na prestiżowym Uniwersytecie Kopenhaskim wykazały zależność między zażywanie popularnego środka przeciwbólowego, a ryzykiem zatrzymania akcji serca.

Wnioski, do których doszli duńscy naukowcy wskazują na to, że środki zawierające ibuprofen, jeden z najpopularniejszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych mogą zwiększać ryzyko ewentualnego ataku serca.

- Advertisement -

Tusk do brytyjskiej premier: „Nie damy się zastraszyć przez groźby”

Konkretne liczby wyglądają następująco – zażywanie środków z ibuprofenem zwiększą szanse o 31%, a branie diclofenaku – innego leku o podobnym działaniu, również należącego do NSAID – aż o 50%. Ten pierwszy jest w UK dostępny bez recepty i można go kupić nie tylko w aptece, ale praktycznie wszędzie – na stacji benzynowej, w kiosku czy w markecie. Ten drugi można było kupić "spod lady" tylko do 2015 – obecnie potrzebne jest wizyta u lekarza i uzyskanie odpowiedniej recepty.

Badania prowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim nie są jedyne. Nieco wcześniej w tym tygodniu "European Heart Journal" opublikowało swoje badania, które w znacznej części potwierdzają wnioski, do których doszedł profesor Gislason ze swoim zespołem badawczym. Jeszcze wcześniej, bo we wrześniu ubiegłego roku na łamach "British Medical Journal" opublikowano pracę, która zwracała uwagę na ten problem.

Theresa May mówi „NIE” referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią

Jak widać sprawa jest dość poważna i wszystko wskazuje na to, że zmiany w dystrybucji niesteroidowych leków przeciwzapalnych są nieuniknione. Czy zostaną one wycofane ze swobodnej sprzedaży? To raczej wydaje się nierealne, ale wprowadzenie recept – jak najbardziej. "Zezwalanie na kupowanie tych leków bez recepty, bez jakiejkolwiek konsultacji nie powinno być dozwolone" – komentował Gislason. "Ostatnie badania pokazują, że NSAID nie są nieszkodliwe. Diclofenac i ibuprofen, leki bardzo powszechnie stosowane, bardzo mocno wpływają na ryzyko ataku serca."

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie