Fala „hate crimes” w Londynie – Polacy wśród najbardziej poszkodowanych

Według wszystkich dostępnych statystyk w brytyjskiej stolicy dochodzi do coraz większej ilości przestępstw popełnianych na tle rasowym i narodowościowym. Wszystkiemu winny jest "toksyczny język", który był stosowany podczas brexitowej kampanii.

Policyjne statystyki wskazują, że wszystkie formy "hate crimes" w minionym roku mocno poszły w górę. Przestępstwa, których źródłem są uprzedzenia i brak tolerancji wobec osób o innym kolorze skóry, narodowości, orientacji seksualnej, religii, a nawet wobec ludzi niepełnosprawnych, stają się coraz poważniejszym problemem na Wyspach. Niech przemówią liczby.

- Advertisement -

Anglia i Walia zaostrzą przepisy dotyczące jazdy po alkoholu? Niebezpieczne może być nawet napicie się shandy…

W badaniach w okresie 2015-16 Metropolitan Police odnotowało 251 przypadków przestępstw z nienawiści skierowanych do ludzi niepełnosprawnych. W 2016-17 było ich już 794 (!!!) – to wzrost na poziomie 216 procent! Z kolei rasistowskie zachowania poszły w górę z 14004 do 16618 (prawie 20%) i policja nie ukrywa, że ostry język polityków nawołujących do Brexitu, którzy w sposób pełen nienawiści wypowiadali się o imigrantach, aby zrealizować swoje cele, odegrał tu kluczową rolę. Niejako w cieniu tego wszystkiego zanotowano również wzrost incydentów o charakterze homofobicznym. Tu cyfry wyglądają następująco – 12% więcej, z 1,816 do 2,033. Też więc nie jest dobrze.

"Jeśli te wyliczenia odpowiadają prawdzie to jesteśmy głęboko zaniepokojeni" – komentowała Kerry Moscogiuri z Amnesty International. "Sytuacja ta odpowiada niejako naszym obawom odnośnie politycznej kampanii, która miała miejsce latem zeszłego roku i pokazała, że jest zezwolenie na język nienawiści, którego nie słyszeliśmy w Zjednoczonym Królestwie od dekad."

Polacy są kozłem ofiarnym nagonki antyimigracyjnej! Prawdziwym problemem w UK są imigranci spoza UE…

Jeszcze mocniej o brexitowcach wypowiadał się Mike Ainsworth, szef Stop Hate UK. "To język, a nie sam rezultat kampanii sprawił, że ludzie przestali widzieć coś złego w obrażaniu innych osób o innej narodowości lub kolorze skóry."

Ainsworth zwraca jeszcze uwagę na inną kwestię – ofiary "hate crimes" często po prostu nie zgłaszają się na policję bagatelizując sprawę. Według niego rzecz najmocniej dotyczy osób niepełnosprawnych. Zgodnie z jego wyliczeniami tylko 3 procent tego typu przestępstw trafia do policyjnych kartotek.

Niestety, pośród ofiar przestępstw tak skrupulatnie wyliczonych w policyjnych statystykach są bardzo często Polacy. Nierzadko kończy się tylko na ordynarnej pyskówce, jak miało to miejsce w zeszły weekend, a niekiedy kończy się naprawdę tragicznie – jak pokazuje tragiczna śmierć Arkadiusza Jóźwika.

Teksty tygodnia

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Przeczytaj także