Szkocja CHCE niepodległości – co oznacza to dla Polaków?

Tego należało się spodziewać – tuż po decyzji Sądu Najwyższego w sprawie legalności Brexitu głos zabrała Nicola Sturgeon. Premier Szkocji jest coraz mocniej przekonana do przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Podczas kilku ostatnich tygodni Sturgeon bardzo mocno wypowiadała się na temat niezależności swojego kraju od Zjednoczonego Królestwa i krytycznie mówiła o koncepcji opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Póki nie miała żadnej siły, aby móc wpłynąć na decyzje podejmowane na Downing Street 10 traktowano ją z pobłażaniem. Teraz, po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego w sprawie legalności Brexitu nic w tej sprawie się nie zmieniło. Szkocja, podobnie zresztą, jak Walia i Irlandia Północna, nie mają realnego wpływu na uruchomienie Artykułu 50. Co więc zamierza zrobić Sturgeon? Opuścić UK, aby pozostać w UE!

- Advertisement -

Szkocja BĘDZIE niepodległa już za 2 LATA?

"Teraz decyzja o wyborze, jaki musi dokonać moja ojczyzna, staje się coraz bardziej jasna" – komentowała premier Szkocji. "Dyktat prawego skrzydła rządu zlokalizowanego w Westminsterze z tylko jednym naszym przedstawicielem musi skończyć. Czas wziąć przyszłość w swoje ręce."

Liderka SNP zauważa, że Szkocja nigdy nie była "równym partnerem" dla Anglii. Jakiekolwiek zapewnienia, że tak właśnie było i jest to tylko puste frazesy. Lepiej więc oderwać się od UK i wziąć sprawy w swoje ręce. Czy jednak Szkoci zgodzą się na uniezależnienie się od Londynu? W 2014 roku doszło do referendum w tej sprawie. Pomysł wybicia się na niepodległość poległ z kretesem. Sturgeon jest jednak przekonana, że teraz będzie inaczej, bo zupełnie zmienił się kontekst.

Trump zamyka amerykańskie granice przed muzułmanami z krajów objętych terroryzmem

A co to wszystko oznacza dla nas, Polaków mieszających w Szkocji? Jeśli rzeczywiście do odłączenia się Szkocji od UK by doszło być może czeka sporo problemów związanych z wszelakiej maści "papierologią". Do naszych umów o pracę, ubezpieczenia zdrowotnego, a nawet taki głupich spraw jak konto w banku będzie trzeba dopisywać aneksy. Jeszcze gorzej będą mieli przedsiębiorcy, bo będę musieli przestawić się z funkcjonowania na prawach "brytyjskich" na reguły "unijne". "Z niewielką pomocą specjalistów nie będzie to trudne" – podkreśla Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax. "Pomagamy w prowadzeniu interesów w Wielkiej Brytanii i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz – także ten, w którym Szkocja opuszcza Zjednoczone Królestwo."

Teksty tygodnia

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Zbliża się dzień matki. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy

W dzień matki warto zrobić naszym mamom drobny prezent lub choćby zadzwonić. Zobacz 10 najlepszych prezentów dla mamy.

Przeczytaj także