W szeregach niemieckiej armii służyło co najmniej 20 radykalnych islamistów. Liczba ta może być znacznie większa – obecnie pod nadzorem znajduje się kolejnych 60 żołnierzy, których poglądy zostały określone jako „ekstremistyczne”.
Jak ujawnił dziennik „Die Welt”, islamistów zidentyfikowali funkcjonariusze niemieckich służb specjalnych. Potencjalni terroryści wstępowali w szeregi armii aby „zaliczyć” szkolenie z najnowszych technik wojennych, taktycznych czy też strategii postępowania w przypadku… ataków terrorystycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoliłaby im planować zamachy w taki sposób, aby zawsze być kilka kroków przed ścigającymi ich przedstawicielami służb.
Dżihad ekonomiczny: terroryści niszczą Niemcy od środka
O tym, z jaką skalą procederu mamy do czynienia świadczyć może fakt, jak niemieccy agenci wpadli na trop islamistów. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowano zwiększoną liczbę rekrutacji do Bundeswehry – niemieckiej armii. Nowi rekruci wykazywali nadzwyczajne zainteresowanie intensywnymi szkoleniami zbrojeniowymi.
Hans-Peter Bartels – deputowany niemieckiej partii SPD i członek komisji wojskowości już kilka miesięcy temu ostrzegał przed islamistami, którzy mogą do szeregów Bundeswehry przeniknąć: „Mimo że na narazie islam nie jest największym problemem w niemieckiej armii, samo zagrożenie jest realne. Musimy traktować je poważnie” – apelował.
Jak pachnie krew: wywiad z Polakiem walczącym po stronie ISIS [WIDEO]
Zagrożenie jest rzeczywiście realne o tyle, że już na poziomie szkolenia podstawowego rekruci uczą się obsługi broni i regularnie ćwiczą na strzelnicy. Poznają tajniki topografii, walki w terenie oraz strategię prowadzenia działań wojennych w terenie zabudowanym.
Aby zaciągnąć się do niemieckiej armii nie trzeba spełniać specjalnie rygorystycznych warunków. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności oraz oficjalne oświadczenie postępowania w zgodzie z zapisami niemieckiej konstytucji. Zasady te mają się jednak niedługo zmienić: od stycznia przeszłość każdego z rekrutów będzie dokładnie weryfikowana, również pod kątem związków z radykalnymi grupami wyznaniowymi.
Muzułmanie przeciwko stereotypom