Rząd Theresy May wezwany do odrzucenia rasizmu! Przeczytaj poruszający list naukowców

Kilkuset naukowców i artystów wystosowało do Theresy May list otwarty z prośbą o odrzucenie języka ksenofobii i rasizmu. List jest odpowiedzią na zapowiedzi rządu odnośnie radykalnych zmian w polityce imigracyjnej. 

List z apelem o zaprzestanie używania w debacie publicznej języka ksenofobii i rasizmu podpisało blisko 300 naukowców, prawników i przedstawicieli szeroko rozumianego świata kultury. Inicjatywa napisania listu wyszła od Szkotów, ale swój podpis złożyli też pod nim Anglicy, Walijczycy, Irlandczycy i cudzoziemcy. 

- Advertisement -

LIST OTWARTY: W PROTEŚCIE PRZECIWKO DYSKRYMINACJI RZĄDU BRYTYJSKIEGO 

W zeszłym tygodniu na zjeździe Partii Konserwatywnej Theresa May wyśmiała tych, którzy czują się obywatelami świata, nazywając ich „obywatelami znikąd”, i zasugerowała, że zagraniczni lekarze pozostaną w NHS tylko do momentu, do którego nie zostaną wykształceni w ich miejsce lekarze „rodzimi”. A zgodnie z propozycjami rządu sprzed tygodnia, firmy mogą zostać zmuszone do tego, żeby przedstawiać rejestry pracowników zagranicznych. 

Cudzoziemcy mają ogromny wpływ na rozwój kultury i gospodarki tego kraju. Od dawna pomagają kształtować wspólne dziedzictwo i tożsamość. Oni nie są odrębną kastą w naszym społeczeństwie – bo są naszymi przyjaciółmi, partnerami, kolegami i sąsiadami. Kraj obrabowany z tych ludzi byłby krajem biedniejszym w każdym aspekcie: oni są częścią tego, czym my jesteśmy. 

Dlatego wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do zaprzestania tej [ksenofobicznej – przyp.red.] retoryki i do jednoznacznego wykluczenia polityki, która ma na celu dzielenie miejsc pracy i poszczególnych społeczności ze względu na pochodzenie.  

Wybierając rasę albo pochodzenie etniczne jako wyznacznik tego, kto do nas przynależy, a kto nie, rząd brytyjski wchodzi na grunt ksenofobii. Jako dzieci i wnuki tych, którzy walczyli z faszyzmem, mamy obowiązek, w obronie naszego wspólnego człowieczeństwa, sprzeciwić się usankcjonowanej przez państwo dyskryminacji ze względu na narodowość i potępić politykę, która ma na celu ograniczenie praw i swobód obywatelskich tym, którzy wywodzą się z innego narodu lub innej grupy etnicznej. 

Wzywamy Theresę May do położenia kresu gorzkiemu i dzielącemu językowi ksenofobii stosowanemu przez rząd. Wzywamy też wszystkich, którzy popierają otwartą i tolerancyjną wizję naszego państwa, do zjednoczenia się, solidarności i sprzeciwu przeciwko działaniom tego rządu zaproponowanym w zeszłym tygodniu. 

Rasistowskie ataki na Polaków: "Wracajcie do domu, polskie szumowiny!"

Po Brexicie: Polacy wynocha z Wielkiej Brytanii!

Teksty tygodnia

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie