piątek, 20 września, 2024

Rasistowskie ataki na Polaków: „Wracajcie do domu, polskie szumowiny!”

W całym kraju na policję zgłaszane są doniesienia o rasistowskich atakach wymierzonych w imigrantów. Celem jednego z nich padł Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie.

W niedzielę na drzwiach znajdującego się w londyńskim Hammersmith, POSK-u wymalowano obraźliwe graffiti. Napisy, które pracownicy POSK-u zauważyli około godziny 11 w niedzielę,  natychmiast po zgłoszeniu incydentu na policję zostały zamalowane. Do władz wpłynęło jednak zawiadomienie o naruszeniu mienia motywowane, prawdopodobnie, nienawiścią rasową. Dotychczas ani przedstawiciele POSK-u, ani policja, nie ujawnili treści graffiti. Dochodzenie jest w toku.

 

Wielka Brytania po Brexicie: Polka odpowiada na list Brytyjczyka

Incydent potępili konserwatywni politycy. Greg Hands, członek parlamentu z okręgu Chelsea i Fulham, napisał na Twitterze: „Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie: Polacy są jak najbardziej mile widziani w UK, a słowo “Solidarność” jeszcze nigdy nie było w dialogu między nami bardziej na miejscu”. Hands określił atak na POSK jako “niewyobrażalnie okropny”.

PAY-Brexit-backlash

Nastroje antyimigracyjne zaczęły narastać już w kilka godzin po ogłoszeniu wyników referendum. W piątek policja z Cambridgeshire otrzymała zgłoszenie o laminowanych ulotkach, rozprowadzanych w Huntington. “Wyjście z UE / Koniec z polskimi pasożytami” – głosił napis na jednej z kartek, znalezionych przed szkołą St Peter’s. Ulotkę zauważyła nauczycielka pilnująca grupy uczniów, w tym polskiego chłopca. Jak wspomina kobieta, dziecko widząc napis “bardzo się zasmuciło”.

Policja potwierdziła, że podobne materiały pojawiły się również w innych miejscach. „Wracajcie do domu polskie szumowiny” – można było przeczytać na kartkach wtykanych za wycieraczki samochodów, czy wrzucanych do skrzynek pocztowych. Sayeeda Warsi, była przewodnicząca Partii Konserwatywnej, ostrzegał, że od momentu ujawnienia wyników referendum, imigranci zaczęli być zaczepiani na ulicach oraz “informowani” o konieczności opuszczenia Wysp.

PAY-Brexit-backlash (1)

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

“Spędziłam większość weekendu na rozmowach z przedstawicielami organizacji oraz aktywistami, którzy zajmują się mową nienawiści i na bieżąco badają to zjawisko. Okazuje się, że już w piątek zaczęli oni otrzymywać zgłoszenia od osób, które zaczepiono na ulicy słowami: ‘Słuchaj, przegłosowaliśmy opuszczenie UE, teraz czas, żebyście wy opuścili Wyspy’” – mówiła Warsi w wywiadzie dla Sky News. “Osoby, które to słyszą, mieszkają w kraju od kilku generacji. Atmosfera na ulicy zdecydowanie nie jest teraz przyjazna” – tłumaczyła członkini Izby Lordów.

Policja podkreśla, że w wielu przypadkach, osoby znieważające Polaków i  inne nacje, wydają się mieć błędne przekonanie, o tym, że wynik referendum automatycznie oznacza wydalenie obcokrajowców z UK. Kierując się tym tokiem rozumowania, jeden z Brytyjczyków zwyzywał Polkę stojącą na przystanku autobusowym, każąc jej się “zabierać z tego kraju”, podczas gdy inny oświadczył Polakowi na lotnisku: “Co tu jeszcze robisz? Głosowaliśmy przecież po to, żeby pozbyć się takich jak ty” – takie informacje można znaleźć w policyjnych raportach. Jak napisał jeden z użytkowników Twittera, stres związany z obecną sytuacją społeczno-polityczną nie oszczędza również najmłodszych: „Moja sąsiadka jest dyrektorką w szkole. Powiedziała, że polskie dzieci, które uczy, płakały dzisiaj ze strachu, że zostaną deportowane” – napisał Nihal Arthanayake.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Weekend w UK upłynie pod znakiem załamania pogody

W weekend pogoda w UK znacząco się zmieni. Mieszkańcy Anglii i Walii muszą się spodziewać burz i silnych opadów deszczu

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?