Rządowe przyzwolenie na „haj” – poppers to nie narkotyk

Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) – rządowa agencja ds. kontroli leków uznała, że narkotyki, znane potocznie jako „poppersy”, nie są substancjami psychoaktywnymi.

Poppers to potoczna nazwa azotynów alkilu, które, przyjmowane drogą wziewną, powodują krótkotrwałe uczucie uniesienia. ACMD uznała, że szkodliwość ich oddziaływania na zdrowie jest znikoma, podobnie jak społeczne konsekwencje ich zażywania. W związku z tym poppersy nie powinny być klasyfikowane jako substancje psychoaktywne.

Dyskusja wokół wpisania poppersów na listę zakazanych substancji psychoaktywnych (Psychoactive Substances Act) rozpoczęła się w styczniu, kiedy minister Mike Penning poparł przedstawicieli środowisk homoseksualnych, którzy twierdzą, że tego typu używki mają wiele pozytywnych efektów. Jednym z nich jest działanie rozluźniające, które ułatwia stosunek analny, a co za tym idzie – poprawia jakość pożycia par homoseksualnych w ogóle. Penning apelował więc, aby ministerstwo zbadało, czy istnieją uzasadnione naukowo przesłanki, aby tego typu argument uznać.

„Sam korzystam z poppersów” – przyznał minister. „Wprowadzenie tego zakazu wpłynęło by bezpośrednio na moje życie osobiste i dotknęło tysiące innych brytyjskich gejów. Uważam, że byłaby to niezwykle głupia decyzja” – przekonywał Penning.

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli dana substancja znajduje się na Psychoactive Substances Act jej posiadanie, niezależnie od ilości, jest karalne. Jako substancje psychoaktywne, w myśl rozumienia ustawy, nie są oprócz poppersów, postrzegane również nikotyna, alkohol, kofeina i zatwierdzone leki.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Przeczytaj także