Cheerleaderki z Gdyni odpowiadają Szwedom: to nasza praca, czujemy się sportowcami!

Tego chyba nikt się nie spodziewał – na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które trwają właśnie w Polsce, rozgorzała gorąca dyskusja na temat równouprawnienia. Na jednej flance stanęła reprezentacja Szwecji, a na drugiej – dzielne cheerleaderki z Gdyni.

Sprawcą całego zamieszania jest kapitan Szwedów Tobias Karlsson, który w jednym z pomeczowych wywiadów stwierdził, że występy cheerleaderek w przerwach w grze uprzedmiotawiają kobiety i że w dzisiejszych czasach są zupełnie nie na miejscu. Karlsson jest znanym w Szwecji sportowcem – aktywistą, który manifestuje poparcie nie tylko dla zdecydowanej równości płci, ale też oręduje za pełnią praw dla par homoseksualnych. Przypomnijmy, że Karlsson chciał w Polsce grać z tęczową opaską na ramieniu, ale nie zgodziła się na to ostatecznie Europejska Federacja Piłki Ręcznej.

- Advertisement -

Sprawdź, jak Tobias Karlsson skomentował występy pięknych polskich cheerleaderek po meczu ze Słowenią

Polskie cheerleaderki nie pozostawiły komentarzy Karlssona bez odpowiedzi. Głos w tej sprawie zabrała m.in. Aleksandra Wójcik – jedna z najbardziej znanych cheerleaderek z Gdyni, która jako gimnastyczka artystyczna ma za sobą start w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r. W wywiadzie dla portalu sport.pl. Wójcik nie kryła zdumienia: – Jesteśmy zaskoczone wypowiedzią zawodnika ze Szwecji (…) Nie czujemy się uprzedmiotowione! I nigdy się tak nie czułyśmy, występując na parkietach w Polsce, Europie czy USA. Cheerleading jest sportem, tak go traktujemy, dla wielu z nas jest on kontynuacją sportowych karier. Przecież w naszym zespole są olimpijki, mistrzynie świata w fitnessie, mistrzynie Polski… .

Nasza olimpijska reprezentantka dodała też, że nikt nie krytykuje innych, skąpo ubranych sportsmenek – łyżwiarek figurowych, gimnastyczek artystycznych, tancerek czy siatkarek plażowych, ponieważ odsłanianie ciała w tego rodzaju dyscyplinach jest nie tylko jak najbardziej naturalne, ale też i najbardziej wygodne. Wójcik przypomniała też, że praca cheerleaderki to ciężka harówka – wylewanie hektolitrów potu na codziennych treningach, a także urazy i kontuzje, o które nie trudno jest w tej dyscyplinie.

Zaskakujące komentarze Tobiasa Karlssona wynikać mogą z faktu, że Szwedom nie wiedzie się na turnieju jak na razie zbyt dobrze. Po dwóch przegranych meczach z Niemcami i Hiszpanią, Szwecja przeszła do drugiego etapu z zerowym dorobkiem punktowym. Zmagania szczypiornistów będziemy śledzić do 31 stycznia, a w Wielkiej Brytanii transmisje z wszystkich meczów Mistrzostw Europy w piłce ręcznej możecie oglądać na WEEB.TV.

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie