Orban do Camerona: Nie jesteśmy pasożytami, nie obcinajcie zasiłków!

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował do Davida Camerona, by jego gabinet nie traktował Węgrów jak pasożytów i niechcianych imigrantów. Orban przekonywał brytyjskiego premiera, żeby zadbał, aby Wielka Brytania obchodziła się z Węgrami z szacunkiem. Do spotkania polityków doszło w Budapeszcie.

David Cameron postuluje od dłuższego czasu swój autorski program reformy Unii Europejskiej. Według koncepcji, imigranci przyjeżdżający do Zjednoczonego Królestwa będą musieli czekać cztery lata, zanim otrzymają jakiekolwiek świadczenia socjalne od państwa.

- Advertisement -

Według węgierskiego premiera jego rodacy w znaczny sposób przyczynili się do rozwoju brytyjskiej gospodarki i doszli do wszystkiego uczciwą pracą, dlatego teraz powinni być traktowani z szacunkiem. Węgrzy nie powinni być „dyskryminowani”, ponieważ pracują „dobrze i sumiennie”, a przy tym „płacą więcej podatków, niż przysługuje im praw”.

„Jesteśmy obywatelami państwa należącego do Unii Europejskiej i możemy podjąć pracę w dowolnym miejscu w granicach UE. Nie przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii, by Brytyjczykom coś zabrać, ale żeby uczciwie pracować. Nie chcemy być pasożytami. Jestem przekonany, że Węgrzy pracują bardzo dobrze” – powiedział Viktor Orban.

Warto dodać, że węgierski premier jest jednym z największych oponentów pomysłów Davida Camerona. Orban stanowczo nie zgadza się na kwestię ograniczenia zasiłków, ale jest skłonny przychylić się do pozostałych trzech postulatów.

GettyImage200858
Premiera Węgier popierają Donald Tusk oraz Witold Waszczykowski, którzy również nie zgadzają się na odcięcie imigrantów od zasiłków

Orban podkreślił, że pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy i Słowacja, są również przekonane, że uda się osiągnąć porozumienie w kwestii zasiłków i świadczeń.

Murem za węgierskim premierem stoją również Donald Tusk oraz Witold Waszczykowski. Szef polskiego MSZ zapewniał, że Polska nie pozwoli na ograniczenie zasiłków dla imigrantów. 

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie