Do Polski płynie potok pieniędzy emigrantów

7,5 mld dolarów – tyle pieniędzy zostało przelanych w ubiegłym roku na konta w Polsce. Ten wynik dał naszemu krajowi 18. miejsce na świecie pod względem odbieranych przelewów.

Opublikowane przez Bank Światowy Dane uwzględniają przelewy realizowane przez system bankowy – co oznacza, że realnie do kraju mogą wpływać znacznie większe kwoty.

- Advertisement -

Wbrew stereotypom, najwięcej pieniędzy trafia do Polski z Niemiec: ponad 2,3 mld dolarów. Drugą pozycję w zestawieniu zajmują polscy emigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii – z Wysp nad Wisłę trafiło około połowy tej sumy, czyli ok. 1,2 mld dolarów. Trzecia w rankingu Polonia z USA wysłała do ojczyzny niecały miliard dolarów.

Eksperci wskazują, że w najbliższych latach sumy te będą jednak tracić na wymowie – Polacy wyjeżdżający z kraju coraz częściej bowiem ściągają za sobą całe rodziny, zamiast tylko wspierać je finansowo na odległość.

Najwięcej pieniędzy zza granicy przelewanych jest do Indii – w ubiegłym roku 70 mld dolarów. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Chiny, Filipiny i Meksyk. Zaskoczeniem może być również ilość środków, jakie wpłynęły w 2014 roku do Francji: aż 22 mld dolarów.

Teksty tygodnia

Niemcy być może obowiązkowo pójdą w kamasze. Bo w armii brakuje ludzi

Coraz częściej w niemieckiej debacie publicznej powraca temat przywrócenia...

Irlandzki Cork na nowych torach. Rusza druga faza kolejowej rewolucji

W centrum inwestycji znajduje się nowa 18-kilometrowa linia kolejowa, łącząca Ballincollig na zachodzie z Mahon Point na wschodzie Cork.

Polska przywraca kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Przeczytaj także