Polska może znaleźć się niebawem wśród krajów, w którym nastąpi wzrost turystyki letniej, gdyż zmiany klimatyczne „wypychają” wczasowiczów dalej na północ – twierdzi TUI. W ten sposób polskie morze zyska na popularności.
Oferta nad Bałtykiem może wyglądać atrakcyjnie zwłaszcza, gdy pomyślimy o 770 kilometrach linii brzegowej, z czego większość to piaszczyste plaże. Prezes TUI, Sebastian Ebel powiedział, że gigant planuje zainwestować w więcej zorganizowanych wakacji nad Bałtykiem, a także w Holandii i Belgii.
– Daje nam to większe możliwości rozwoju – stwierdził Ebel w rozmowie z mediami.
Polskie morze skusi Brytyjczyków?
Stwierdzenie o turystycznej atrakcyjności polskiego morza pojawiło się po tym, jak ekstremalne upały na południu Europy w tym roku wywołały poważne problemy turystyczne. Dramatyczna sytuacja była zwłaszcza w Grecji, gdzie przez serię pożarów konieczne były masowe ewakuacje turystów. Samo TUI musiało ewakuować 8000 klientów z wyspy Rodos.
Z kolei spokojne polskie wybrzeże od dawna jest popularnym celem wakacyjnym samych Polaków, chociaż w ostatnich latach przyciąga coraz większą liczbę turystów z zagranicy. W ubiegłym roku „The Telegraph” opisał Hel jako „nieprawdopodobny kawałek wakacyjnego raju na plaży w słonecznej Polsce”.
Natomiast w tym roku czytelnicy „The Guardian” wybrali półwysep jako jedno z ulubionych miejsc podróży w Polsce. Z kolei Warszawa została wybrana w publicznym głosowaniu jako najlepsze miejsce docelowe Europy 2023. Kraków, drugie co do wielkości miasto w kraju i główny międzynarodowy ośrodek turystyczny, już wielokrotnie był wybierany przez Brytyjczyków jako najlepsze miejsce na krótki wypad.
Polska popularna wśród turystów
Co ciekawe, z danych GUS z pierwszego kwartału tego roku wynika, że turystyczne wyjazdy przekroczyły już poziomy sprzed pandemii. W okresie styczeń-marzec z noclegów w Polsce skorzystało 7,02 mln turystów, w tym 1,35 mln z zagranicy. Obie liczby były wyższe niż w tym samym okresie 2019 r., kiedy wyniosły odpowiednio 6,7 mln i 1,29 mln.
Dane te dotyczą czasu ferii zimowych, ale dane GUS z maja pokazują, że Polskę odwiedziło 602 tys. turystów zagranicznych (w tym ci, którzy nie nocowali). To o 31 proc. więcej niż rok wcześniej.
Polska ma wprawdzie jeszcze długą drogę do przebycia, aby dogonić czołowe europejskie destynacje wakacyjne. Dane UE pokazują, że zagraniczni goście spędzili łącznie 18,7 miliona nocy w obiektach turystycznych w kraju w 2019 roku. To był 13. najwyższy wynik w bloku, jednak znacznie poniżej liderów: Hiszpanii (299 mln), Włoch (221 mln), Francji (136 mln) i Grecji (120 mln).
Przewiduje się, że ocieplenie spowodowane zmianami klimatycznymi nie tylko uczyni Polskę bardziej atrakcyjnym miejscem na wakacje, ale także pobudzi rozwijający się krajowy przemysł winiarski.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:
Problemy w podróżowaniu, jakich możemy spodziewać się w sierpniu
Odszkodowanie za zrujnowane wakacje przez martwe ciało w hotelu i seks w basenie
Rodzina wybrała się na wakacje all-inclusive. W pokoju hotelowym przeżyli szok
Pijacka kłótnia w rodzinie powodem awaryjnego lądowania samolotu Ryanaira