Ryanair wdał się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli w środę (4 października) uchwałę zaproponowaną przez Petitions Committee 20 września. Dotyczy ona zniesienia opłat za bagaż podręczny i ujednolicenia wymiarów bagażu podręcznego dla wszystkich linii lotniczych działających w UE. Znany ze swojej restrykcyjnej polityki bagażowej Ryanair sprzeciwił się już wcześniej temu pomysłowi.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą linie lotnicze nie powinny obciążać pasażerów kosztami przewozu bagażu podręcznego. Unia Europejska chce w ten sposób zagwarantować podróżnym możliwość zabrania walizki kabinowej na pokład bez dodatkowych opłat.

W rezolucji wskazano, że linie lotnicze na całym świecie mają różne zasady i ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego, który pasażerowie mogą wnieść na pokład. To z kolei często prowadzi do zamieszania, niedogodności, mniej komfortowej podróży, opóźnień, a czasami sporów między pasażerami a linią lotniczą. Co więcej, różne zasady mogą prowadzić do ukrytych kosztów, gdy pasażer korzysta z usług różnych linii lotniczych lub musi zmienić linię lotniczą z nieprzewidzianych lub praktycznych powodów.

Parlament zauważył także, że ukryte i dodatkowe koszty ograniczają możliwość rzetelnego porównywania ofert różnych linii lotniczych, co w konsekwencji ogranicza możliwość dokonania przez pasażerów świadomego wyboru najlepszej oferty.

Co jednak istotne przegłosowanie rezolucji dotyczącej bagażu nie nakłada jeszcze żadnych obowiązków na przewoźników. Stanowi tylko pierwszy krok w kierunku zmian prawnych. W wyniku poparcia rezolucji europarlamentarzyści zobowiązali Komisję Europejską do przeprowadzenia przeglądu aktów prawnych, które regulują transport lotniczy. A także przedstawienia propozycji zmian legislacyjnych w tej sprawie.

Bagaż podręczny w samolocie bez opłat

Zdaniem europarlamentarzystów linie lotnicze powinny zagwarantować pasażerom bezpłatny przewóz bagażu podręcznego, jako „przedmiotu niezbędnego”.

Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że linie lotnicze zwykle same ustalają prawa przewozowe. Dlatego też zasady dotyczące bagażu podręcznego tak bardzo różnią się niemal w każdej z nich.

Powodem podjęcia rezolucji były jednak skargi złożone w Hiszpanii na przewoźników takich jak Ryanair, Vueling, EasyJet czy Volotea. Dotyczyły one właśnie opłat pobieranych za bagaż podręczny.

Sprzeciw Ryanaira

Jeszcze przed głosowaniem i poparciem przez europarlamentarzystów zmian w polityce bagażowej, głos w sprawie zabrał jeden z największych tanich przewoźników w Europie słynący z restrykcyjnych przepisów dotyczących bagażu, mianowicie Ryanair. CEO firmy, Eddie Wilson – jak się w środę okazało – mylnie stwierdził, że Komisja Europejska nie przeforsuje braku opłat.

– Nie wydaje mi się, że mogą to zrobić. Możemy ustalać ceny naszych produktów, jest to fundamentalne prawo UE. Nie ma wystarczającą dużo miejsca w samolocie dla każdego, aby zabrał ze sobą walizkę, dlatego wprowadziliśmy limity – dodał Wilson.

Zarówno linie Ryanair jak i Wizz Air argumentowały, że zniesienie opłat za bagaż podręczny może zmusić przewoźników do podniesienia cel biletów. Czyli w efekcie to i tak podróżni poniosą koszty związane ze zmianami w polityce bagażowej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rząd zaostrzy kary za atakowanie pracowników sklepów? To już plaga

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Najtańszy supermarket w UK (październik 2024) – gdzie za zakupy przed świętami zapłacimy najmniej?

Gdzie robiąc zakupy, wydamy najmniej? Który z supermarketów na Wyspach oferował najbardziej konkurencyjne ceny dla swoich klientów?

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Praca sezonowa w Niemczech – w jakich warunkach pracują imigranci przyjeżdżający „na szparagi”?

W jakich warunkach muszą pracować imigranci, którzy przyjeżdżają "na szparagi" do Niemiec? Odsłaniamy kulisy pracy sezonowej w kraju zachodnich sąsiadów Polski.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.