Ryanair musiał odwołać loty przez kolejny strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji

Po raz kolejny Ryanair musiał odwołać loty w związku ze strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Irlandzkie linie lotnicze wezwały Unię Europejską do podjęcia „pilnych działań w celu ochrony przelotów i swobody poruszania się obywateli UE podczas strajków”.

Wyjaśniając w oświadczeniu konieczność odwołania lotów, Ryanair stwierdził, że skutki strajków kontrolerów stały się „niesprawiedliwe”. Powodem jest brak nadrzędnych przepisów dotyczących zapewnienia minimalnych usług w Europie.

- Advertisement -

Ryanair zmuszony do odwołania lotów

W poniedziałek rano Ryanair musiał odwołać około 86 swoich lotów, a ponad 100 innych miało opóźnienia. Jak podał tani przewoźnik – 65 dni strajków kontrolerów ruchu lotniczego we Francji w 2023 roku przełożyło się na 13-krotny wzrost dni akcji protestacyjnych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W tym roku w związku ze strajkami linie lotnicze odniosły poważne straty. Nie mówiąc już o podróżnych, którzy ucierpieli najbardziej w związku z odwołanymi lotami. W poniedziałek na samym lotnisku Stansted irlandzki przewoźnik uziemił co najmniej 10 lotów do i z Francji. Dodatkowo odwołał loty do Manchesteru i Belfastu.

Chaos na Heathrow

Nie tylko irlandzki przewoźnik musiał odwołać loty. British Airways w poniedziałek rano wstrzymało ponad 20 lotów z Heathrow do Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Iberia także odwołała lot w obie strony z Madrytu do Londynu.

Z kolei easyJet musiał odwołać co najmniej 10 lotów między brytyjskimi lotniskami a Paryżem, w tym połączenia z Luton, Bristolu i Manchesteru.

Natomiast w niedzielę na lotnisku Heathrow doszło do chaosu, gdy odwołano 60 lotów. Powodem były silne wiatry i „nieobecność personelu” w wieży kontroli ruchu lotniczego. Zakłócenia na Heathrow trwały do wczesnych godzin porannych w poniedziałek, kiedy to przewoźnicy musieli się zmierzyć z kolejnym problemem, jakim był strajk we Francji.

Jeden z lotów British Airways z Heathrow do Lizbony został dodatkowo opóźniony po tym, jak w samolot uderzyła ciężarówka cateringowa. Personel inżynieryjny i strażacy byli na miejscu na pokładzie samolotu w momencie wypadku. Ostatecznie samolot wystartował z prawie trzygodzinnym opóźnieniem. W stolicy Portugalii wylądował bezpiecznie tuż przed godziną 1.00.

Teksty tygodnia

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Migracja wysoko wykwalifikowanych pracowników do Holandii spada

Według nowych danych statystycznych CBS – w ubiegłym roku spadła liczba wykwalifikowanych pracowników przeprowadzających się do Holandii w celu zamieszkania i pracy.

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przeczytaj także