W silnikach Ryanaira znaleziono podrobione części. Przewoźnik wydał oświadczenie

Podczas zaplanowanych kontroli konserwacyjnych dwóch samolotów znaleziono podrobione części w silnikach Ryanaira. Tanie linie lotnicze ujawniły, że podejrzane części bez certyfikatów wykryto w czasie serwisowania jednego samolotu w Teksasie i drugiego w Brazylii.

Tak naprawdę podrobione części w silnikach Ryanaira są związane z aferą na większą skalę. Irlandzkie linie są kolejnym przewoźnikiem, który wykrył je u siebie. Kłopoty z podzespołami wynikają ze sfałszowanych dokumentów.

- Advertisement -

Podrobione części w silnikach Ryanaira

Podrobione części w silnikach Ryanaira prawdopodobnie pochodziły z londyńskiej firmy AOG Technics. W sprawie wypowiedział się dyrektor generalny irlandzkich linii, Michael O’Leary. Poinformował, że nieautoryzowane części „zostały już usunięte z naszych silników”.

Organy regulacyjne ds. lotnictwa już wcześniej oskarżały wspomnianą londyńską firmę AOG Technics o dostarczanie liniom lotniczym na całym świecie tysięcy części silników ze sfałszowanymi certyfikatami bezpieczeństwa.

Ryanair stał się kolejną ofiarą skandalu. Wcześniej takie linie, jak: American Airlines, Delta Air Lines i Southwest Airlines potwierdziły znalezienie u siebie podejrzanych części.

O’Leary powiedział, że irlandzki przewoźnik nigdy nie współpracował bezpośrednio z AOG. A podrobione części trafiły do jego samolotów przypadkiem, gdy kupował je u pośredników.

Podróbki w najpopularniejszym samolocie

W skandalu chodzi o silnik CFM56, który montowany jest w najpopularniejszym samolocie na świecie, B737. Jest to projekt i produkcja Safran SA i General Electric Co. Obie spółki poinformowały w październiku o wykrytych na rynku niecertyfikowanych częściach.

Skala afery jest dość duża, bo części te trafiły do 126 silników. Gdy wykryto ten problem, zalecono liniom lotniczym sprawdzenie części.

Civil Aviation Authority (CAA) również wydało oświadczenie dotyczące skandalu:

– W sprawie każdej uzyskanej części należy skontaktować się z zatwierdzoną organizacją wymienioną w ARC (Przeglądy Zdatności do Lotu) w celu sprawdzenia pochodzenia certyfikatu. Jeżeli zatwierdzona organizacja poświadczy, że ARC nie pochodzi od tej organizacji, wówczas należy zapobiec instalacji wszystkich podejrzanych części. W przypadku wykrycia podrobionych części, które już zainstalowano, należy ją wymienić na zatwierdzone.

Teksty tygodnia

I tura wyborów prezydenckich 2025 – wyniki. Jak głosowali Polacy za granicą?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce, która odbyła się 18 maja 2025 roku, ujawniła głębokie zróżnicowanie preferencji wyborczych – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Ryanair Prime za £79 rocznie – HIT czy PUŁAPKA? Sprawdziliśmy, co naprawdę dostajesz

Ryanair Prime to subskrypcyjny program lojalnościowy kosztujący £79 lub 79 euro rocznie, skierowany głównie do osób, które często podróżują Ryanairem.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Jak działa algorytm Ryanaira, czyli kiedy są najtańsze bilety lotnicze

Polowanie na najtańsze bilety w Ryanairze trwa przez cały...

Tragiczny wypadek na budowie mostu w Niemczech. Wśród ofiar dwaj Polacy

We wtorek, 20 maja 2025 roku, w niemieckim mieście Horb am Neckar (Badenia-Wirtembergia) doszło do tragicznego wypadku na budowie mostu drogowego. Około godziny 12:30 z wysokości blisko 70 metrów spadła gondola robocza.

Przeczytaj także