W silnikach Ryanaira znaleziono podrobione części. Przewoźnik wydał oświadczenie

Podczas zaplanowanych kontroli konserwacyjnych dwóch samolotów znaleziono podrobione części w silnikach Ryanaira. Tanie linie lotnicze ujawniły, że podejrzane części bez certyfikatów wykryto w czasie serwisowania jednego samolotu w Teksasie i drugiego w Brazylii.

Tak naprawdę podrobione części w silnikach Ryanaira są związane z aferą na większą skalę. Irlandzkie linie są kolejnym przewoźnikiem, który wykrył je u siebie. Kłopoty z podzespołami wynikają ze sfałszowanych dokumentów.

- Advertisement -

Podrobione części w silnikach Ryanaira

Podrobione części w silnikach Ryanaira prawdopodobnie pochodziły z londyńskiej firmy AOG Technics. W sprawie wypowiedział się dyrektor generalny irlandzkich linii, Michael O’Leary. Poinformował, że nieautoryzowane części „zostały już usunięte z naszych silników”.

Organy regulacyjne ds. lotnictwa już wcześniej oskarżały wspomnianą londyńską firmę AOG Technics o dostarczanie liniom lotniczym na całym świecie tysięcy części silników ze sfałszowanymi certyfikatami bezpieczeństwa.

Ryanair stał się kolejną ofiarą skandalu. Wcześniej takie linie, jak: American Airlines, Delta Air Lines i Southwest Airlines potwierdziły znalezienie u siebie podejrzanych części.

O’Leary powiedział, że irlandzki przewoźnik nigdy nie współpracował bezpośrednio z AOG. A podrobione części trafiły do jego samolotów przypadkiem, gdy kupował je u pośredników.

Podróbki w najpopularniejszym samolocie

W skandalu chodzi o silnik CFM56, który montowany jest w najpopularniejszym samolocie na świecie, B737. Jest to projekt i produkcja Safran SA i General Electric Co. Obie spółki poinformowały w październiku o wykrytych na rynku niecertyfikowanych częściach.

Skala afery jest dość duża, bo części te trafiły do 126 silników. Gdy wykryto ten problem, zalecono liniom lotniczym sprawdzenie części.

Civil Aviation Authority (CAA) również wydało oświadczenie dotyczące skandalu:

– W sprawie każdej uzyskanej części należy skontaktować się z zatwierdzoną organizacją wymienioną w ARC (Przeglądy Zdatności do Lotu) w celu sprawdzenia pochodzenia certyfikatu. Jeżeli zatwierdzona organizacja poświadczy, że ARC nie pochodzi od tej organizacji, wówczas należy zapobiec instalacji wszystkich podejrzanych części. W przypadku wykrycia podrobionych części, które już zainstalowano, należy ją wymienić na zatwierdzone.

Teksty tygodnia

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Przeczytaj także