piątek, 20 września, 2024

Które linie lotnicze są lepsze – Ryanair czy easyJet?

W badaniu Which? tysiące pasażerów zabrało głos w kwestii komfortu, kosztów i obsługi w liniach lotniczych Ryanair i easyJet. Według nich jeden przewoźnik jest znacznie lepszy od drugiego jeśli chodzi o odwołania lotów.

Jak się okazuje, wybór między Ryanairem i easyJet był dość łatwym wyborem przez ostatnich 20 lat. Ryanair niezmiennie plasuje się na dole tabeli najlepszych i najgorszych linii lotniczych, a easyJet najczęściej zajmował miejsce gdzieś w środku.

Ryanair czy easyJet?

Jednak w roku 2023 linie lotnicze easyJet zniechęciły do siebie wielu pasażerów odwołaniami tysięcy lotów. W badaniu przeprowadzonym przez Which? uwzględniono wiele czynników. Przeanalizowano także dane Civil Aviation Authority (CAA) dotyczące punktualności i odwołań lotów, co jest najważniejszą kwestią dla większości pasażerów.

W badaniu wzięto także pod uwagę koszt zabrania bagażu na pokład samolotu, oraz to, ile każda z linii „przydziela” swoim pasażerom miejsca na nogi podczas podróży.

Która linia lotnicza najczęściej odwołuje loty w ostatniej chwili?

W ubiegłym roku easyJet odniósł porażkę pod względem odwołań lotów. W ciągu 12 miesięcy do września 2023 roku linie te odwołały ponad dwukrotnie więcej lotów niż Ryanair w czasie 24 godzin przed planowanym odlotem. Tak wynika z danych CAA.

Irlandzkie linie anulowały 0,80 proc. lotów i utrzymały się na poziomie średniej. EasyJet z kolei anulował 2 proc. lotów. Jest to zaledwie część odwołań, bo dotyczy tylko 24 godzin przed planowaną godziną odlotu. Wiele innych lotów odwołano z kilkudniowym lub tygodniowym wyprzedzeniem. Pod tym względem zatem Ryanair okazał się lepszy.

Które linie są bardziej punktualne?

Zgodnie z danymi CAA, w tym samym okresie, Ryanair wykonał 62 proc. swoich połączeń punktualnie (czyli zmieścił się w 15 minutach od czasu planowanego przylotu). W easyJet liczba ta była podobna. 60 proc. lotów tej linii dotarło na czas.

Z kolei w przypadku obu linii lotniczych około 1 proc. lotów było opóźnionych o ponad trzy godziny.

Kto ma lepszy limit bagażu?

Niestety easyJet skopiował politykę Ryanaira dotyczącą pobierania opłat za bagaż podręczny, który umieszczany jest pod siedzeniem w samolocie. Jak twierdzi easyJet – opłata za umieszczenie walizki w schowku nad głową wynosi „od 5,99 funta” za lot. Z kolei Ryanair podaje opłatę w wysokości od 6 do 36 funtów.

W irlandzkich liniach możemy również zapłacić za bagaż rejestrowany o wadze 10 kg lub 20 kg. Natomiast easyJet ma różne opłaty za bagaż rejestrowany o wadze 15 kg, 23 kg i 32 kg. Ceny te różnią się także w zależności od trasy.

Na trzech sprawdzanych przez Which? trasach easyJet miał wyższe opłaty w przypadku bagażu podręcznego i wynosiły one około 50 funtów za lot w obie strony. Chociaż bagaż był nieco większy, co może być pewną oszczędnością. W Ryanairze było to średnio około 40 funtów.

Wymiary bagażu podręcznego easyJet, łącznie z uchwytami i kółkami, wynoszą 56 x 45 x 25 cm, a w irlandzkich liniach wymiary wynoszą 55 x 40 x 20 cm.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?