Gdy rozpoczynamy pracę w Holandii, musimy zrozumieć, w jaki sposób jest obliczane nasze wynagrodzenie, ile płacimy podatku, a także, jak czytać nasze paski wypłat. Warto sprawdzić przy okazji, czy otrzymujemy godziwą wypłatę.
Oto kilka przydatnych informacji na temat zarobków w Holandii. A także tego, w jaki sposób opodatkowane jest wynagrodzenie i ile wynosi płaca minimalna.
Wynagrodzenie brutto i dochód netto w Holandii
Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrozumieć na temat wynagrodzenia w Holandii, jest różnica między wynagrodzeniem brutto i netto.
Wynagrodzenie brutto to całkowita kwota naszego wynagrodzenia przed odliczeniem podatku i innych kosztów. Z kolei dochód netto to wynagrodzenie po odliczeniu podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie społeczne i składek emerytalnych.
Na nasze konto bankowe wpływa kwota netto. Jednak mówiąc o wynagrodzeniu każdy pracodawca prawie zawsze będzie mówił o miesięcznej kwocie brutto. Dlatego warto sprawdzić też kwotę netto, gdyż między tymi wartościami istnieje duża różnica.
Powstaje w związku z tym pytanie – jak obliczamy holenderskie wynagrodzenie netto. Dla przykładu – jeśli nasza pensja wynosi 2500 euro brutto miesięcznie (czyli 27 778 euro rocznie), to po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie otrzymamy około 1995 euro netto miesięcznie.
Premie, wypłaty urlopowe i pakiety wynagrodzeń
Co ważne, oprócz standardowego miesięcznego wynagrodzenia, w maju otrzymamy dodatek urlopowy w wysokości 8 proc. rocznych zarobków. Ma to na celu pokrycie wydatków związanych z wakacjami.
Niektórzy pracodawcy oferują także premie zależne od wyników. Mogą być one wypłacane miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Ponadto wysoko wykwalifikowani imigranci rekrutowani z zagranicy korzystają także z atrakcyjnych pakietów wynagrodzeń. Dotyczą one relokacji, wstępnego zakwaterowania czy opłat za szkoły międzynarodowe dla ich dzieci.
Holenderskie paski wypłat
Holenderski pasek wypłaty, w Wielkiej Brytanii nazywany payslipem, każdy pracownik otrzymuje od pracodawcy, gdy dostaje wynagrodzenie. Jednak paski wypłat mogą być trudne do zinterpretowania. Warto zatem wiedzieć, jak je odczytywać i co oznaczają poszczególne pozycje.
W górnej części paska wypłaty znajdują się następujące dane:
– periode – liczba przepracowanych godzin
– personeelsnummer – numer pracownika.
– salaris / uurloon – wynagrodzenie brutto (przed opodatkowaniem)
– Bijz. tarief / heffingskorting – stawka podatku (w procentach) / ogólna ulga podatkowa
– Verzekerd voor WW, WiA, ZW, Zvw – ubezpieczenie społeczne
– Datum in diens – data rozpoczęcia zatrudnienia
– Burgerservicenummer (BSN) – numer BSN
– Functieomschrijving – opis stanowiska.
Środkowa część paska wypłaty – zestawienie
– Omschrijving – opis
– (Normale) gewerkt uren – (normalne) przepracowane godziny
– Salaris – wynagrodzenie brutto na podstawie przepracowanych godzin
– Brutoloon – wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem i innymi potrąceniami
– Loonheffing – kwota odliczana jako zaliczka na podatek i składki na ubezpieczenie społeczne
– Sociale verzekeringen (SV) – składki na ubezpieczenie społeczne
– Reiskostenvergoeding – zwroty kosztów np. transportu
– Nettoloon – wynagrodzenie netto po opodatkowaniu, potrąceniach i zwrotach. Kwota ta pojawia się na dole odcinka wypłaty i jest ostateczną kwotą wpłaconą na konto bankowe.
Dolna część odcinka wypłaty: godziny świąteczne
– (Opgebouwd) vakantiegeld – (skumulowany) urlop wypoczynkowy (w godzinach).
Średni dochód w Holandii
Według Centraal Planbureau (CPB) w 2024 roku średni dochód brutto osoby pracującej w Holandii wyniesie 44 000 euro brutto rocznie. Przy czym wynagrodzenie może znacznie różnić się od średniego dochodu, ponieważ ma na nie wpływ wiek, branża, doświadczenie zawodowe i przepracowane godziny.
Płaca minimalna w Holandii
Warto wiedzieć, że ustawowa płaca minimalna (minimumoon) w Holandii zależy od wieku. Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono ustawową minimalną stawkę godzinową zależną od wieku:
– osoby mające 21 lat i starsze – 13,27 euro za godzinę
– osoby 20-letnie – 10,62 euro za godzinę
– osoby 19-letnie – 7,96 euro za godzinę
– osoby 18-letnie – 6,64 euro za godzinę
– osoby 17-letnie – 5,24 euro za godzinę
– osoby 16-letnie – 4,58 euro za godzinę
– osoby 15-letnie – 3,98 euro za godzinę.