Choroba tuż przed emeryturą? Co zrobić w takiej sytuacji?

Istnieją sytuacje, w których zaledwie parę lat przed przejściem na emeryturę, stan zdrowia danej osoby nie pozwala na dalszą pracę. Co zrobić w takiej sytuacji, jeśli w Wielkiej Brytanii nie ma możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę?

Zgodnie z zasadami w Wielkiej Brytanii, aby kwalifikować się do emerytury państwowej (State Pension), musimy mieć minimum 10 lat opłaconych składek National Insurance. Jednak dostać pełną emeryturę możemy dopiero po 35 latach opłaconych składek.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii

Wiek emerytalny zależny jest od daty urodzenia. Mężczyźni urodzeni przed kwietniem 1951 roku i kobiety urodzone przed kwietniem 1953 roku przechodzą na emeryturę zgodnie ze starymi zasadami (w wieku 65-67 lat).

Inaczej jest z młodszymi osobami. Wiek emerytalny wynosi 68 lat dla wszystkich osób, które urodziły się po 5 kwietnia 1978 roku. Aby obliczyć wysokość swojego wieku emerytalnego, można to zrobić na stronie rządowej: https://www.gov.uk/state-pension-age

Choroba przed przejściem na emeryturę

W przypadku poważnej choroby lub niepełnosprawności, która uniemożliwia dalszą pracę przed ukończeniem wieku emerytalnego, pracownikowi przysługują świadczenia. Mogą one pomóc w pokryciu kosztów utrzymania i opieki.

Na jednej z grup na Facebooku poruszono podobny temat. Użytkowniczka napisała: „Mam pytanie. Czy jest możliwość starania się o rentę lub wcześniejszą emeryturę w UK? Mój tata pracuje tu 14 lat, do wieku emerytalnego zostało mu 2 lata. Niestety miał udar i na razie nie wiemy, co dalej mamy robić, czy w ogóle wróci do sprawności. Proszę o pomoc, co możemy zrobić w tej sytuacji i gdzie ewentualnie składać jakieś dokumenty”.

Jak już wspomnieliśmy, w Wielkiej Brytanii osobom, które potrzebują stałej opieki w wyniku niepełnosprawności, może przysługiwać prawo do zasiłku. Wysokość świadczenia zależy od stopnia niepełnosprawności.

Personal Independence Payment (PIP)

PIP przysługuje osobom znajdującym się w wieku przedemerytalnym, które cierpią na długotrwałą chorobę fizyczną lub psychiczną, lub są niepełnosprawne i utrudnia im to codzienne funkcjonowanie oraz poruszanie się (lub jedno i drugie).

Kolejnym kryterium do tego, aby otrzymywać tego rodzaju świadczenie, jest konieczność mieszkania w Wielkiej Brytanii przez co najmniej dwa z ostatnich trzech lat i przebywanie na Wyspach w momencie składania wniosku o zasiłek.

Personal Independence Payment składa się z dwóch części – na życie codzienne i części mobilnościowej. Wpływ na to, czy będą nam przysługiwały dwie części PIP, czy jedna, ma nasz stan, a nie to czy i jak wysokie mamy oszczędności.

PIP nie jest wypłacany w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności danej osoby, ale od tego, jak stan zdrowia i niepełnosprawność wpływają na codzienne życie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Employment and Support Allowance

Jeśli jesteśmy niezdolni do wykonywania pracy – z powodu niepełnosprawności lub złego stanu zdrowia, przysługuje nam zasiłek Employment and Support Allowance (ESA). Pomaga on w pokryciu kosztów utrzymania.

Constant Attendance Allowance

Constant Attendance Allowance jest rodzajem dodatku na stałą opiekę. Świadczenie to przyznawane jest osobom chorym lub niepełnosprawnym. Wysokość dodatku zależy od stopnia niepełnosprawności, a także zakresu opieki, jakiej potrzebujemy. Co jednak istotne – jeśli otrzymujemy Constant Attendance Allowance, nie możemy już dostać Attendance Allowance. Możemy jednak uzyskać dopłatę do Constant Attendance Allowance.

Disability premiums

Disability premiums to dodatkowe kwoty, o które są powiększane niektóre świadczenia. Można je otrzymać, gdy znajdujemy się w wieku przedemerytalnym i pobieramy PIP lub Disability Living Allowance lub inne zasiłki.

O dodatki nie musimy się ubiegać, jeśli się do nich kwalifikujemy, gdyż przyznawane są one automatycznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Rząd UK rozważa dotowanie miejsc pracy dla młodych Brytyjczyków

Jak wynika z doniesień Sky News, brytyjski rząd analizuje możliwości uruchomienia programu, w ramach którego z budżetu państwa byłyby dotowane miejsca pracy

Koniec z deportacją imigrantów z UE czekających na status zasiedlenia?

Home Office zabrania imigrantom z UE - wciąż czekającym na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia - krótkiego wyjazdu za granicę.

PILNE: Przed ambasadą USA w Londynie znaleziono podejrzaną paczkę

Funkcjonariusze Metropolitan Police interweniowali w związku ze znalezieniem podejrzanej paczki przed budynkiem ambasady USA w Londynie.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...