Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Brytyjski rząd ogłosił rekordową inwestycję o wartości 3 miliardów funtów w celu wzmocnienia krajowego systemu szkoleniowego. Szkolenia zawodowe to element szeroko zakrojonej strategii mającej przeciwdziałać niedoborom kadrowym przy jednoczesnym ograniczeniu zależności od pracowników z zagranicy.

Według oficjalnego komunikatu rządowego inwestycja powinna przekształcić krajobraz umiejętności poprzez skierowanie uwagi na młodych ludzi w Wielkiej Brytanii. Plan zakłada stworzenie aż 120 tys. miejsc szkoleniowych w zawodach o wysokim zapotrzebowaniu. Jakie to zawody? Np. budownictwo, inżynieria, opieka zdrowotna, pomoc społeczna i branża cyfrowa.

- Advertisement -

Więcej szkoleń, mniej wiz – rząd stawia na lokalnych pracowników i proponuje szkolenia zawodowe

Premier Keir Starmer ogłosił, że „eksperyment” z otwartymi granicami się zakończył i zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących przyznawania obywatelstwa oraz ograniczenie liczby wiz dla wykwalifikowanych pracowników. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy będą miały obowiązek inwestowania w rozwój lokalnych pracowników, zamiast polegać na kadrze z zagranicy.

W ramach reform zaplanowano również wzrost opłaty imigracyjnej za tzw. „umiejętności” o 32%. Pieniądze z tej opłaty rząd przeznaczy na dodatkowe 45 tys. miejsc szkoleniowych w zawodach priorytetowych, aby dalej zmniejszać potrzebę zatrudniania pracowników spoza kraju.

Przedsiębiorcy do restrykcji podchodzą z dystansem, ponieważ – jak twierdzą – obecnie często nie są w stanie znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lokalnie. Zaostrzenie zasad imigracyjnych – bez poprzedzenia tego gruntownym przeglądem i reformą krajowego systemu kształcenia zawodowego – może mocno pokrzyżować im plany i uderzyć w gospodarkę.

Ponad jedna piąta Brytyjczyków w wieku produkcyjnym nie pracuje

Decyzja o zwiększeniu inwestycji w szkolenia zawodowe jest odpowiedzią na rosnący problem bezczynności zawodowej. Dane rządowe wskazują, że aż 21,4% Brytyjczyków w wieku produkcyjnym pozostaje biernych zawodowo – nie pracują ani nie poszukują pracy.

szkolenia zawodowe
Brytyjski rząd zainwestuje miliardy funtów w szkolenia zawodowe dla obywateli / fot. Getty Images

Ten wskaźnik sukcesywnie wzrasta od czasu pandemii COVID-19, a jego utrzymujący się poziom stanowi poważne wyzwanie dla rynku pracy. Władze mają nadzieję, że nowe programy szkoleniowe pomogą zaktywizować przynajmniej część tej grupy i skierować ją do zawodów borykających się z niedoborem kadr.

Historyczny wzrost migracji do Wielkiej Brytanii – rekordowe saldo w 2022 r.

W 2022 r. Wielka Brytania odnotowała najwyższy w swojej powojennej historii wzrost liczby ludności wynikający z migracji. Jak poinformowało brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej, do kraju przyjechało o 745 tys. osób więcej, niż z niego wyemigrowało.

Znaczną część tego wzrostu stanowią osoby przybywające spoza Unii Europejskiej, np. z Indii i Nigerii. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy dominowali obywatele państw UE, obecnie główny kierunek migracji przesunął się na kraje azjatyckie i afrykańskie. Jest to m.in. efekt zmian w przepisach imigracyjnych po Brexicie.

Sam fakt przyjazdu do Wielkiej Brytanii nie oznacza automatycznie, że dana osoba podejmie pracę. Wielu imigrantów korzysta z pomocy państwa i nie podejmuje zatrudnienia, przynajmniej w początkowym okresie pobytu.

Teksty tygodnia

Cyfrowe dowody osobiste to nowy pomysł rządu na walkę z nielegalną migracją

W obliczu kryzysu migracyjnego rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie nowego narzędzia kontroli w postaci cyfrowych dowodów osobistych dla wszystkich dorosłych obywateli. Dokument miałby być przechowywany na smartfonie.

Poważny wypadek na lotnisku Luton. Jedna osoba ranna

W niedzielę miał miejsce wypadek na lotnisku Luton. Samochód spadł z wielopoziomowego parkingu. Jedna osoba została ranna.

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie